Előrehozott elnökválasztás Azerbajdzsánban – helyszíni riport képekkel
Azerbajdzsán előrehozott elnökválasztást tartott szerdán, és a voksoláson szerkesztőségünk főszerkesztője is jelen lehetett személyesen egy nemzetközi újságíró csoport tagjaként.
Miért tartottak előrehozott elnökválasztást?
Kicsit ugorjunk vissza az időben. A Hegyi-Karabah régióval kapcsolatos konfliktus Örményországgal már évtizedek óta folyik, és bár voltak évek, amikor teljesen elcsendesedett a viszály, 2020-ban úgy döntött Azerbajdzsán vezetése, hogy pontot tesz az ügy végére, és támadásba lendült. Az energiahordozókban gazdag ország évtizedek óta arra készítette fel a hadseregét, hogy egyszer, ha kell, akkor hogyan rohanják le az örmények által uralt, de nemzetközileg Azerbajdzsán részeként elfogadott területet. Mondani sem kell, hogy esélye sem volt az ellenállásra, nagyon gyorsan és határozottan visszafoglalta a régiót Azerbajdzsán. A szakadár köztársaság és intézményei 2024. január 1-jétől “megszűnnek létezni”, közölte a régió szakadár vezetője.
A rég elvesztett területek visszaszerzésében évtizedek óta reménykedtek az azeri emberek, hiszen amikor a szakadárok átvették az irányítást a régióban, több mint egy millió ember menekült el a régióból, sok halálos áldozat is volt. A mostani események Azerbajdzsán számára egy hatalmas elégtétel, és természetesen nemzeti hősként tekintenek Ilham Alijevre, a jelenlegi elnökre, aki eltervezte és lebonyolította a visszafoglalást. Ha magyar példát szeretnénk hozni, ott van a trianoni békediktátum, amely után két évtizeddel az akkori magyar hadsereg visszavette az elszakított területek egy részét. A nemzet egyként örült, úgy ahogy most Azerbajdzsán teszi.
Minden bizonnyal ezt a felfokozott hangulatot használta ki a bakui vezetés arra, hogy a 2003 óta hivatalban lévő elnök újabb 7 éves mandátumot nyerjen. Még decemberben bejelentették, hogy előrehozott választásokat tartanak februárban, hiszen új időszámítás kezdődik Azerbajdzsán életében a visszaszerzett területekkel összeolvadva.
Azerbajdzsán elnökválasztás – 2024. február 7.
A szerkesztőségünk egyik tagja is meghívást kapott az előrehozott elnökválasztásra, így személyesen lehettünk tanúi a sokak által történelmi választásnak. Ez a szavazás nem a jelöltek miatt volt különleges, hiszen egyértelmű volt a jelenlegi elnök népszerűsége, hanem ahogy írtuk is, a nemzetegyesítés volt a fókuszban. A bakui vezetés mindent beleadott, hogy a választás átlátható és nemzetközileg elfogadott legyen. Ahogy korábban írtuk, 90 ezer belföldi és 600 külföldi megfigyelő követte személyesen a helyszínen az eseményeket. De ennél még tovább mentek, hiszen minden szavazóhelyiségben elhelyeztek webkamerákat, így a világ bármely pontjáról be lehetett tekinteni a választások tiszta lebonyolításába.
Több mint 100 országból regisztráltak sajtósokat, így az információ megfelelő átadása is biztosítva volt. Mi is eljuthattunk több szavazóhelyiségbe Bakuban és annak közelében. Volt ahol kígyózó sorokban várták az emberek, hogy leadhassák a szavazataikat, de általánosan a választás iránt nagy érdeklődést lehetett megfigyelni. Egyfajta ünnep is volt ez Azerbajdzsán életében, és ezt a szerdai napot munkaszüneti napnak hirdették meg, hogy minél többen elmehessenek leadni a szavazatukat. Budapesten a nagykövetségen is várták az azerbajdzsáni állampolgárokat.
Helyszíni fotóink:
Végeredmény
A minden szavazatot figyelembe vevő hivatalos eredményre még várni kell, 40 országban is lehetett szavazni a következő elnök személyére, az exit poll eredmények már a szavazás lezárása utáni órákban egyértelművé tették Alijev elképesztő fölényét. Három exit poll is egyöntetűen 92% fölötti győzelmet jelentett a jelenlegi elnök javára, ami egyrészt megdöbbentő erőt mutat, másrészt mégsem volt nagy meglepetés az azeri területek visszaszerzésében oroszlánrészt vállalt elnök népszerűsége miatt.
Baku, sajtóközpont:
Az exit poll eredményhirdetés után sokan utcára vonultak, megünnepelték a jelenlegi elnök újraválasztását. A közösségi médiában számos bejegyzést lehetett látni fényképekkel és videókkal, ahogy Hegyi-Karabah régióban a lakosság tüzijátékkal és utca fesztivállal ünnepelték meg a történelmi választást.
A hivatalos eredményt február 17-ig kell kihirdetni, és ezután következhet a régi-új elnök eskütétele. Egy biztos, most a konfliktus lezárása után új fejezet következik Azerbajdzsán életében, hiszen most már gőzerővel elkezdhetik fejleszteni a visszaszerzett területeket, és újra benépesülhetnek a háború sújtotta régió teljesen kiürült települései.
Hegyi-Karabah és az örmény lakosság
Dr Farid Shafijev, a bakui székhelyű Nemzetközi Kapcsolatok Elemző Központjának (Center for Analysis of International Relations) elnöke lapunk kérdésére elmondta, az örmény lakosság kivonulása az elfoglalt területről csupán egy PR fogás volt Jereván részéről. Nem volt egyetlen olyan azeri akció sem, ami arra kényszerített volna bárkit, hogy elhagyja azonnal az otthonát. Az örmény vezetés szándékosan megijesztette valótlan hírekkel a lakosságot. Shafijev azt is kiemelte, hogy sokan igyekeznek vallást belekeverni a konfliktusba, de nincs erről szó, hiszen Azerbajdzsánban békében él egymás mellett keresztény, muszlim és zsidó. Megmutatta, hogy Bakuban a székházuk mellett van a teljesen felújított templom, ahova a fővárosban élő keresztények, például örmények is gyakorolhatják hitüket, a Hegyi-Karabah régióban pedig az azerbajdzsáni hatóságok vigyáznak a meglévő keresztény épületekre és örökségre. A visszaköltözéssel kapcsolatban így fogalmazott:
“A visszafoglalt területekre is visszatérhetnek a volt lakók, hiszen az ingatlanok védve vannak, nem fosztottak meg a lakosságot a tulajdonjogtól. Ha felveszik az azeri állampolgárságot, visszatérhetnek.”
Magyarország és Azerbajdzsán kapcsolata
Orbán Viktor magyar miniszterelnök rendkívül jó kapcsolatot ápol Alijev elnökkel, így elsők között gratulált, majd megerősítette telefonbeszélgetésük alatt, hogy továbbra is fontos partnerként tekint Budapest Bakura mint politikai, mind gazdasági, mind oktatás és kulturális téren.
Itt írtunk az exit poll eredményről a választás napján, részletek: Exit poll: utcahosszal nyert az azeri elnökválasztáson Alijev, Orbán már gratulált is
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm