Európa legaktívabb vulkánja valami egészen másban világelső
Kelet-Szicília legismertebb hegysége, az Etna szinte folyamatosan működésben van. Már évezredek óta Európa legaktívabb vulkánjaként tartják számon, nem véletlen, hogy az ókori görögök Héphaisztosz, a kovácsok istenének lakhelyeként is tisztelték.
Egyszerre áldás és átok
Az Alpoktól délre helyezkedik el, magassága folyamatosan változik, lévén, hogy rendszeresen kitör – írja az Atlas Obscura. Jelenlegi tengerszint feletti magassága 3329 méter. 1190 négyzetkilométeres területének köszönhetően a legnagyobbként tartják számon Olaszország három aktív vulkánja közül, maga mögé utasítva a Vezúvot és a Strombolit.
Bár veszélyesnek hangzik, számos lakott város veszi körül a tűzhányót. Annak ellenére, hogy az Etna kitörései az évszázadok során több település vesztét is okozták, előnnyel is járt pusztítása. A vulkanikus törmelék ugyanis rendkívül termékeny talajt eredményezett, mely kiválóan alkalmas gyümölcstermesztésre, többek között szőlőművelésre is.
Jobb híján az Etna a határ
Az Etna nem csak rendkívüli aktivitása miatt különleges, hanem térképészeti szempontból is tartogat érdekességeket. Csúcsánál fut össze tíz szicíliai település határa is. Ez azt jelenti, hogy a világ egyetlen decipontjaként tartják számon. Decipontnak azt nevezzük, ahol tíz közigazgatási egység határa összetalálkozik.
Tripontból, azaz például olyan helyből, ahol három ország határa egybeesik, rengeteg van a világban. De quadripontból, vagyis olyanból, ahol négyé, már egyet se találunk. Ennélfogva érzékelhető, mekkora jelentőséggel is bír a decipont jelző.
Mivel aktív vulkánról van szó, a hegycsúcs és az azt körülvevő terület gyakorlatilag megközelíthetetlen. Ám közigazgatási szempontból nincs olyan terület, melyet ne sorolnának be, így a közeli települések határait pontosan a hegycsúcsnál húzták meg.
Néhányan úgy gondolják, hasonló helyzet áll fenn a Déli-sark esetében is, és valójában az is decipont. A Déli-sarkvidék területének birtoklásával kapcsolatban több állam is kinyilatkoztatta már területi igényét. Ám az 1961-es Antarktisz-egyezmény alapján nem bővíthető tovább a területi igényt benyújtó államok száma, és a már meglévőket sem lehet elfogadni. Mivel ennélfogva a Déli-sark esetében nem országhatárokról, csak „területi igény-határokról” beszélünk, vitatottá válik a decipont jelző jogosultsága.
Bátraké a szerencse
Az Etna körül számos kis ékszerdoboz helyezkedik el, melyek közül nyaranta több is népszerű utazási célpontja turisták ezreinek. Ezek egyike a 10000 főt számláló Zafferana Etnea, melyet az „Etna Gyöngyeként” is szokás emlegetni. Nevét a a sáfránytermesztésnek köszönheti, mely a vidék hagyományos tevékenysége.
Néhány város rendkívül közel fekszik az „oroszlán barlangjához”, azaz a tűzhányó csúcsához. Ilyen például Bronte, mely 19000 bátor lakossal büszkélkedhet. Ennek közvetlen közelében találjuk Malettot, a négyezer fős aprócska települést. Lakói minden év júniusában három napig tartó Eper Fesztivállal köszöntik a nyarat, mely során elkészítik a város epertortáját is, többezer kiló gyümölcs felhasználásával.
Ez is érdekelheti:
Egy hónap se telt el, és máris újabb vulkánkitörés fenyegeti a szigetországot
Megvan az első, teljesen feltérképezett kontinens
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?