Rejtélyes, megfejtetlen írást találtak a Húsvét-szigeten az európaiak előtti időkből
A Scientific Reports című folyóiratban megjelent új kutatás egy ősi fatáblát mutat be, amelyet a Húsvét-szigetként is ismert Rapa Nuin találtak. Ez a tábla rejtélyes írásokat tartalmaz, amelyeket rongorongo írásként ismerünk. Az érdekes az, hogy ez a tábla több mint kétszáz évvel megelőzi az európaiak szigetre érkezését.
A szakértők szerint ez a felfedezés megerősíti azt, hogy a rongorongo írás azon kevés írásrendszerek egyike lehet, amelyeket önállóan találtak ki. A fatábla három másik táblával együtt egy római gyűjtemény részét képezi, számol be a Greek Reporter.
Az elemzések alapján a fa 1493 és 1509 közötti időből származik. Ez pedig jelentősen kitolja az idővonalat, tekintve, hogy az európaiak csak az 1720-as években tették be a lábukat a Húsvét-szigetre.
Silvia Ferrara, a tanulmány vezetője, a Bolognai Egyetem nyelvi szakértője elmondta, hogy az eredmények alátámasztják az elképzelést, miszerint a rongorongo írást a Rapa Nui népe önállóan alkotta meg. Eszerint valóban nem voltak hatással rájuk az európaiaktól esetleg látott írásmódok.
A rongorongo írás bonyolult szimbólumai nem hasonlítanak az európai betűkhöz, ami újabb bizonyíték arra, hogy a nyelv saját maga jött létre.
Silvia Ferrara rámutatott, hogy amikor egy írásrendszert kölcsönöznek, az emberek hajlamosak szorosan ragaszkodni az eredetihez. Mivel a rongorongo írásjelek nagy mértékben eltérőek, nagyon is lehetséges, hogy nem az európai írásrendszerekből vették át őket.
Bár az európaiak már a 18. században elérték a szigetet, 1864-ig nem fordítottak figyelmet az egyedi, glifákon alapuló írásmódra.
Mára mindössze huszonhét, ezzel az írással készült fatárgy maradt fenn, amelyek közül már egyik sincs a szigeten. A katolikus misszionáriusok 1869-ben négy ilyen táblát vittek el Tahiti püspökének, aki végül Európába küldte őket, számolt be a Live Science.
Ferrara és csapata radiokarbonos kormeghatározást végzett a négy rongorongo táblából vett kis mintákon. Elemzésük kimutatta, hogy a táblák közül három a 18. vagy 19. században kivágott fákból készült.
A negyedik tábla radiokarbonos dátuma szerint a 15. században kivágott fából készült. Ferrara kifejtette, hogy ez a felfedezés azt jelenti, hogy az írás már az európaiak Rapa Nuiba érkezése előtt is létezett, ami alátámasztja azt az elképzelést, hogy a rongorongo írás már az európaiak érkezése előtt is használatban volt.
Ferrara azonban hozzátette, hogy elképzelhető, hogy a jeleket egy “öreg fára” faragták, amelyet jóval azelőtt vágtak ki, hogy a rongorongo írást ráírták volna.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm