A vándorló állatok hatalmas százalékát a kihalás fenyegeti
A vándorló állatfajok az évszaktól függően akár több ezer kilométert is utazhatnak azért, hogy szaporodjanak, élelmet találjanak, vagy egyszerűen csak túléljenek. Sajnos ezeket a hihetetlen állatokat a kipusztulás veszélye fenyegeti, és nagy mértékben az ember a felelős.
Egy új jelentés arra figyelmeztet, hogy a világ vándorló állatfajainak 22 százalékát fenyegeti a kihalás veszélye, és csaknem felének csökken a száma, írja a Daily Mail.
Az ezeket az állatokat fenyegető két legnagyobb veszélyt a túlhalászás és az élőhelyek elvesztése jelenti, amelyek az emberi tevékenység eredménye. A vándorló vadon élő állatfajok védelméről szóló egyezmény (CMS) ma, február 12-én, hétfőn teszi közzé új jelentését.
A vándorló állatok jó részét fenyegeti a kihalás?
“A jelentés világosan megmutatja, hogy a fenntarthatatlan emberi tevékenységek veszélyeztetik a vándorló fajok jövőjét” – kezdte Inger Andersen, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának ügyvezető igazgatója. “Olyan élőlények, amelyek nemcsak a környezeti változások mutatóiként működnek, hanem szerves szerepet játszanak bolygónk összetett ökoszisztémáinak működésében és ellenálló képességének fenntartásában.”
Évente állatok milliárdjai tesznek vándorló utat a szárazföldön, a folyókon és az óceánokon, valamint az égen. Átlépik az országhatárokat és a kontinenseket, egyesek több ezer kilométert tesznek meg azért, hogy táplálkozzanak és szaporodjanak. A vándorló fajok alapvető szerepet játszanak a világ ökoszisztémáinak fenntartásában, és számos előnnyel járnak, például beporozzák a növényeket és szállítják a tápanyagokat.
A jelentés a fajok adataira és olyan intézmények hozzájárulására támaszkodott, mint a BirdLife International, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) és a Londoni Zoológiai Társaság (ZSL). Az IUCN továbbá közzéteszi híres Vörös Listáját, a biológiai fajok globális természetvédelmi helyzetének a világ legátfogóbb leltárát.
A CMS által nemzetközi védelemre szorulónak elismert 1189 állatfaj közül 260 faj (22 százalék) kihalással fenyegetettnek minősül, míg 44 százalékuk (520) populációjának csökkenése figyelhető meg. A 260 kihalással fenyegetett faj az IUCN vörös listáján a “súlyosan veszélyeztetett” (68), “veszélyeztetett” (78) vagy “sebezhető” (114) kategóriába került.
Ezek közé tartozik a közönséges cserepesteknős is, amely keskeny, hegyes csőréről és a páncélján található, egymást fedő pikkelyek jellegzetes mintázatáról nevezetes. A kritikusan veszélyeztetett teknősfaj a világ trópusi óceánjaiban, főként korallzátonyokban található meg, és az emberek régóta vadásznak rá.
Nagy távolságokat, jellemzően 150 km-t vándorol a táplálékszerző területek és a fészkelőhelyek között. Szintén veszélyeztetett a csipkés pörölycápa, amelyet túlhalásznak, és a fekete piacon az uszonyai miatt hatalmas összegeket kérnek el értük.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon