Sötét Valentin: tömeges nőgyilkosságok ellen virrasztottak a kenyai nők
Hét összejövetelt tartottak Kenya-szerte a sötét Valentin-napon, hogy a kormányzat fellépését sürgessék a nők meggyilkolása ellen.
A szerelmesek napján a kenyai nők gyászolnak, derül ki az Al Jazeera riportjából. Több százan öltöttek fekete ruhát, és tartottak égő gyertyákat és vörös rózsákat a 2024-ben az országban meggyilkolt több mint 30 nő tiszteletére rendezett virrasztáson.
A szerdai nairobi virrasztást a több mint 1000 szervezetet és magánszemélyt tömörítő End Femicide Kenya (Vessünk véget a nőgyilkosságoknak Kenyában) mozgalom szervezte. Hat másik városban is tartottak „Sötét Valentin” virrasztást a nőgyilkosságok növekvő száma miatt, amelyek országos figyelmet keltettek.
A virrasztások célja, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányra a mozgalom követeléseinek teljesítése érdekében. Ezek között szerepel a nőgyilkosságok és a nők elleni erőszak nemzeti vészhelyzetnek nyilvánítása, valamint egy bizottság létrehozása mindkettő felszámolására.
A szervezők a Valentin-napi rendezvényeket azért tervezték, hogy felhívják a figyelmet a nemi alapú erőszak sötét valóságára. És arra, hogy a nőket szeretteik ölik meg. „A partnereik vagy családtagjaik által megölt nők tragikus áldozatai szenzációhajhász médiacímekké válnak” – olvasható a mozgalom közleményében.
Az Africa Data Hub adataiból kiderül, hogy a kenyai nőgyilkosságok kétharmadát nem idegenek, hanem férjek és barátok követik el.
„Hová menjünk, ha az otthon az a hely, ahol megölhetnek minket?”
– írja a mozgalom nyilatkozatában.
A virrasztások a januári országos felvonulásokat követik, amelyeken 20 000 kenyai vett részt, hogy intézkedéseket követeljenek a kormánytól, amelyeket szerintük gyakran elhanyagolnak. Az érdekvédők továbbra is folytatják a figyelemfelkeltést és a lobbizást a jogszabályi változásokért, valamint a büntető igazságszolgáltatási rendszerben való eligazodással kapcsolatos kihívások fényében.
In Kenya, women hold ‘Dark Valentine’ vigils to press for end to femicides https://t.co/DkVX6AdXaD pic.twitter.com/DMZh5qUkex
— Al Jazeera English (@AJEnglish) February 15, 2024
Njeri Migwi, a nemi alapú erőszak túlélőit mentő Usikimye szervezet ügyvezető igazgatója szerint a nemi alapú erőszak túlélői gyakran nem jutnak el az igazságszolgáltatáshoz különböző akadályok miatt. Többek között azért, mert nem ismerik a jogaikat.
A túlélők azzal is szembesülnek, hogy a rendőrök gyakran megtagadják a párkapcsolati erőszak kivizsgálását, mivel „kellemetlenségnek tartják”- mondta az Al Jazeerának. A szegénységben élő egyének számára az igazságszolgáltatás követése is költséges lehet. Ezek a költségek magukban foglalják a tömegközlekedés igénybevételét, az orvosi papírok beszerzését és a rendőrségi jelentés megszerzéséért esetlegesen fizetendő kenőpénzeket.
„Az eljárás nagyon fárasztó… különösen az alacsony jövedelmű területeken és informális településeken élő emberek számára. A legtöbb ember nem tudja, hogyan néz ki a valódi igazságszolgáltatás” – mondja Migwi.
Az első lépéshez azonban rendőrségi együttműködésre van szükség Tracey Lichuma, a kenyai Női Ügyvédek Szövetségének jogi tanácsadója szerint. Jogi segítségnyújtási szolgáltatásokat nyújt a nőknek, és képzi a hatóságokat, hogyan reagáljanak megfelelően a nemi alapú erőszakra.
A rendőrségre nem számíthatnak az áldozatok
„Megkérdezem, hogy tettek-e bejelentést a rendőrségen, és azt mondják: ‘Elmentem a rendőrségre, de nem voltak hajlandóak nyomtatványt vagy [ügy]számot adni. Rendőrségi kivonat nélkül semmit sem lehet tenni, még akkor sem, ha mi ég és földet megmozgatunk” – mondja Lichuma az Al Jazeerának.
Ügyfelei arról számolnak be, hogy a rendőrség gyakran érvényteleníti és lebeszéli őket arról, hogy szexuális és nemi alapú erőszak esetén feljelentést tegyenek. „Most terhes vagy. Hogyan fogja elvárni, hogy ez a férfi eltartsa a gyermekét, ha börtönben van?” – kérdezheti egy rendőr.
Miután a túlélők rendőrségi feljelentést tesznek, el kell igazodniuk a kenyai büntető igazságszolgáltatási rendszerben, amely Lichuma szerint alulfinanszírozott, ami elmaradásokat eredményez. Elmondása szerint ez idő alatt a túlélők elveszítik a reményt, és a tanúkkal együtt rendszeresen megfélemlítik, hibáztatják és megszégyenítik őket a vádlott és a közösség más tagjai. Így a túlélők nem hajlandók tanúskodni a bíróságon, vagy ejtik a vádakat.
Csekély megoldási kísérletek
2023-ban Kenya 12 szexuális és nemi alapú erőszakkal foglalkozó bíróságot rendelt be, amelyek kizárólag ezekkel a büntetőügyekkel foglalkoznak. Bár ezt a lépést széles körben üdvözölték, a Migwához hasonló aktivisták szerint a bíróságok már így is túlterheltek, és nem elég informáltak, ami árthat a túlélőknek.
A közfelháborodást kiváltó esetek, valamint a felvonulások, megemlékezések és a média figyelmét a nőgyilkosságokkal kapcsolatban felkeltő események nyomán az érdekvédők remélik, hogy a lendületet a változás eléréséhez tudják felhasználni.
Migwi is közéjük tartozik. Elmondása szerint az Usikimye jelenleg olyan törvényhozót keres, aki hajlandó lenne törvényjavaslatot benyújtani. A mozgalom szerint ez segítene kezelni az „intézményes toleranciát, amely lehetővé teszi a nőgyilkosságok gyökeret eresztését”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény