Mi folyik a Voyager 1-gyel?
Bizonytalannak tűnik a NASA csillagközi űrszondája, a Voyager 1 jövője. Egy kulcsfontosságú rendszer hibásodott meg.
Az IFLScience beszélt a NASA-val a fedélzeti problémákról, amelyek továbbra is gyötrik az egyik leghosszabb életű űrküldetést.
A Voyager 1 a legmesszebbre jutott a Földtől, ahová valaha is eljutott emberi objektum. Jelenleg több mint 24 milliárd kilométerre van bolygónktól, a csillagközi térben repül. Az 1977. augusztusi indítása óta az űrszonda kapcsolatban maradt a Földdel, de az elmúlt hónapokban ez a kommunikáció értelmetlenné vált.
Vajon hamarosan elveszítjük az emberiség történetének második leghosszabb ideig működő űreszközét?
A NASA szeptember óta figyeli a problémát, akkor jelentek meg az első hibák a Voyager működésében. A Voyager csapata elmondta, hogy most már jobban megértik, mi a probléma, és remélik, hogy ennek ismeretében vissza tudják állítani a Voyager 1-et működőképes állapotba.
„2023 szeptemberében probléma merült fel a Voyager 1 által visszajuttatott adatokkal. Normális esetben bináris kódban, azaz szavakat jelölő 0 és 1 sorozatokban küldött adatokat, a szonda ehelyett csak váltakozó 1-es és 0-s jeleket küldött. Gyakorlatilag a hívás az űrszonda és a Föld között továbbra is tartotta a kapcsolatot, de a Voyager „hangját” egy monoton tárcsahang váltotta fel” – magyarázta a NASA Voyager mérnöki csapata az IFLScience-nek.
„Emiatt a tudósok nem kapnak semmilyen tudományos adatot vagy frissítést a szonda egészségi állapotáról, beleértve azokat az információkat, amelyek felfedhetik a probléma forrását. Különböző közvetett eszközökkel a csapat arra a következtetésre jutott, hogy a probléma valószínűleg a Flight Data System (repülési adatrendszer), a szonda egyik fedélzeti számítógépe. A csapat keményen dolgozik a probléma megoldásán, de ez a folyamat hónapokig is eltarthat.”
A kommunikáció gócpontja hibásodott meg
A Flight Data System (FDS) konfigurálja a Voyager 1 minden egyes műszerét, és vezérli azok működését. Valamint összegyűjti az összes adatot, amelyet az űrszonda felvesz. Ezeket formázza is az adattovábbításhoz, ezért rossz, hogy nem működik. A hiba megoldására tett kísérletek eddig sikertelenek voltak, de a következő hetekben várhatóan bonyolultabb próbálkozásokra kerül sor.
„A csapat különböző egyszerű javításokkal próbálkozott” – mondta a csapat az IFLScience-nek. „Az elkövetkező hetekben a csapat várhatóan agresszívebb kísérleteket tesz a különböző rendszerek visszaállítására, amelyek befolyásolhatják az FDS-t.”
A két Voyager hosszú útja
A súlykorlátozások ellenére a Voyagerek indításukkor egyenként két FDS-sel rendelkeztek, de a Voyager 1 tartalék rendszere 1981-ben meghibásodott. Akkoriban a NASA-nál a legtöbben úgy gondolták, hogy a Voyager 1 elvégezte a feladatát, mivel a Voyager 2-vel ellentétben nem fog elhaladni további világok mellett.
Ehelyett mindkét Voyager feltérképezte a heliopauzát, tanulmányozta a Nap interferenciájától távoli ultraibolya forrásokat, és vizsgálta a Naptól távoli mágneses mezőket. A Voyager 1 két műszere meghibásodott, ötöt pedig a földi irányítás kikapcsolt, mivel „már nem prioritás”.
Négy még működőképes – vagy legalábbis az volt az FDS meghibásodása előtt. Különösen a magnetométer és a kozmikus sugárzási rendszer bizonyult felbecsülhetetlen értékűnek a meghosszabbított küldetés során. Valószínűleg még mindig gyűjtenek adatokat, de szükségük van egy működő FDS-re, hogy ezeket az információkat visszajuttassák hozzánk.
„Nincs tartalék FDS, így, ha a csapat nem tudja kijavítani ezt a problémát, az valószínűleg a Voyager 1 működésének végét jelenti. A Voyager 2 azonban névlegesen működik; a Voyager küldetés addig folytatódik, amíg az egyik szonda működik” – közölte a Voyager-csapat. A helyzet súlyos, de nem adják fel a reményt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon