Az új orosz nukleáris fegyver az űrbe lesz telepítve
Oroszország műholdakat célzó, űrbe telepített nukleáris fegyver fejlesztésén dolgozik, tette közzé az amerikai kongresszus.
Február 14-én az amerikai kongresszus megtudta, hogy Oroszország egy titokzatos űrbázisú nukleáris fegyvert fejleszt műholdak célba vételére. A képesség még fejlesztés alatt áll, és egy ilyen fegyver bevetése egyelőre szerencsére távol áll a valóságtól, írja a Live Science.
Oroszország állítólag olyan űrbázisú nukleáris fegyvert fejleszt, amelynek célja a műholdak hatástalanítása vagy megsemmisítése
Az Egyesült Államok kongresszusát és Amerika európai szövetségeseit február 14-én tájékoztatták Oroszország műholdellenes képesség kifejlesztésére irányuló terveiről. Nem világos, hogy pontosan milyen jellegű a tervezett fegyver. Az űrben nukleáris robbanóanyag felrobbantásáról van szó, vagy egy másik, űrbe telepített atomreaktorral működtetett műholdellenes technológiáról?
A kongresszusnak bemutatott hírszerzési adatok szerint az amerikai hadsereg „nem rendelkezik olyan képességgel, hogy egy ilyen fegyverrel szemben fellépjen és megvédje műholdjait”. A jelentés hozzáteszi, hogy az amerikai kormánytisztviselők nem hiszik, hogy egy ilyen fegyvert a közeljövőben elindítanának. De korlátozott idő áll rendelkezésre, hogy megakadályozzák a fegyver elindítását és bevetését.
Az orbitális nukleáris fegyverek jelenleg tiltottak az 1967-es világűrről szóló szerződés miatt. Az utóbbi időben mégis felmerültek olyan aggodalmak, hogy Oroszország esetleg kihátrál a szerződésből, hogy az űr militarizálását folytassa.
A fegyver kifejlesztésével kapcsolatos aggodalmak futótűzként terjedtek, miután a képviselőház hírszerzési bizottságának elnöke, Mike Turner nyilvános nyilatkozatot adott ki. Arra kérte Biden elnököt, hogy „oldjon fel minden, ezzel a fenyegetéssel kapcsolatos információt”, hogy az amerikai kormány és szövetségesei „nyíltan megvitathassák a válaszadáshoz szükséges intézkedéseket”.
Az amerikai vezetők nem értenek egyet arról, mennyire komoly a fenyegetés
A kongresszus más tagjai is reagáltak Turner kérésére, lekicsinyelve a nukleáris űrfegyverre irányuló orosz törekvések súlyosságát. „A titkos hírszerzési termék, amelyre a képviselőház hírszerzési bizottsága tegnap este felhívta a képviselők figyelmét, jelentős, de nem ad okot pánikra” – mondta közleményében Jim Himes képviselő, a képviselőház hírszerzési állandó bizottságának rangidős tagja. „Az, hogy lehet-e többet is titkosítani erről a kérdésről, egy érdemi vita, de ezt nem a nyilvánosság előtt kell megvitatni.”
„Láttam Turner elnök úr nyilatkozatát a témában, és szeretném biztosítani az amerikai embereket, hogy nincs szükség nyilvános riadalomra” – mondta Mike Johnson képviselőházi tag.
Nem világos, hogy miért éppen ez a hírszerzési információ került most kiemelésre. Vannak olyan találgatások, hogy ez összefüggésben lehet a Cosmos 2575 nevű titkos műhold február 9-i orosz indításával.
Ugyanazon a napon, amikor Turner megjegyzései elterjedtek, az amerikai űrkutatási erők hat műholdat bocsátottak fel, amelyek célja a rakétakilövések észlelése és nyomon követése.
Milyen következményei lennének egy nukleáris konfliktusnak az űrben?
Egy űrbeli atomrobbantásnak azonnali és hosszú távú hatásai lehetnek a Föld körüli pályán. A nukleáris robbanás közvetlen utána számos káros hatást okozha. A nagyenergiájú sugárzás impulzusai, például a hő, a röntgensugárzás és más sugárzások „károsíthatják a közeli műholdakat és elvakíthatják érzékelőiket” – áll a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) 2023-as tanulmányában.
Ami a hosszabb távú hatásokat illeti, a bolygónkat körülvevő természetes sugárzási övek csapdába ejthetik a nukleáris robbanás által kibocsátott sugárzást. Hosszabb ideig tartó sugárzási öveket hozhatnak létre, amelyek káros hatást gyakorolnak az akkor pályán lévő vagy nem sokkal később indított műholdakra.
Ugyanezt a jelenséget figyelték meg, miután az Egyesült Államok 1962-ben nagy magasságban felrobbantott egy nukleáris robbanófejet a „Starfish Prime” nukleáris teszt során. Egy 1,4 megatonnás szerkezetet robbantottak fel 400 km-rel a Csendes-óceán felett Hawaii közelében.
Nem a nukleáris fegyverek az egyedüli műholdellenes „képességek”, amelyekkel Oroszország és más nemzetek rendelkeznek
Oroszország olyan földi lézereket fejleszt, amelyek képesek elvakítani a műholdakat. Tesztelt olyan műholdellenes rakétákat is, amelyeket a nemzetközi közösség széles körben elítélt a Föld körüli pályán keletkező veszélyes törmelék mennyisége miatt.
Az amerikai hadsereg állítja, hogy mind Oroszország, mind a Kínai Népköztársaság arra törekszik, hogy a világűrt „hadviselési területté” tegye. „Olyan képességeket telepít, amelyek a GPS-t és más létfontosságú űrbázisú rendszereket célba vehetik” – közölte Kathleen Hicks amerikai védelmi miniszterhelyettes.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?