A köldökök nem csak az emberre jellemzőek, hanem az egész állatvilágra kiterjednek, és eredetük a köldökzsinór rögzítési pontjára vezethető vissza. Ez a meghatározó tulajdonság a magzati szakaszban a méhlepényhez való kapcsolódásnak a nyoma. Érdekes módon a köldök nem kizárólag az emlősöknél fordul elő, amint azt egy meglepő felfedezés a dinoszauruszok világában is bizonyítja.
Míg az embereknél a köldök a köldökzsinórnak a kapcsolódási helyét jelzi más emlősök, köztük a kutyák és a macskák is rendelkeznek finom hegekkel vagy barázdákkal a hasi régióban. Még a kisebb háziállatoknak, például a nyulaknak, tengerimalacoknak és hörcsögöknek is van köldökük. Ez a méhlepénnyel rendelkező emlősök közös tulajdonsága. A köldök fogalma azonban túlmutat az emlősökön.
A cápák, amelyek élve hozzák világra kicsinyeiket, az ún. elevenszülő cápák, a köldök egyedi formájával rendelkeznek. A cápaembriók egy kvázi köldökzsinóron keresztül az anyjuk méhfalához rögzülnek, amíg készen nem állnak a születésre. A magzatvízzel rendelkező állatok közé soroljuk a madarakat és hüllőket, amelyek szintén rendelkeznek köldökkel, amely a tojáson belüli fejlődés során a tojássárgájához való kapcsolódásból ered.
Köldök a dinoszauruszok világában
A dinoszauruszok köldökének lenyűgöző felfedezése új dimenzióval bővíti e tulajdonság evolúciós történetét. A legrégebbi ismert köldök egy Psittacosaurus dinoszauruszé volt, amely körülbelül 130 millió évvel ezelőtt élt. Ez a kivételesen jól megőrződött példány egyedülálló lehetőséget biztosított a tudósoknak, hogy ne csak a köldökét, hanem a lágy szöveteit, a színmintáit, sőt még a kloákáját is tanulmányozhassák — számolt be róla a SciShow.
A kutatócsoport egy innovatív képalkotási technikát, az úgynevezett lézerstimulált fluoreszcenciát alkalmazta. Azáltal, hogy a kövület felszínén lévő atomokat lézersugárral gerjesztették, és a keletkező fluoreszcenciát DSLR-kamerával rögzítették, részletes képeket kaptak. A Psittacosaurus hasi tájékán található, köldökre emlékeztető jelenség döntő jelentőségű felfedezés volt.
A felfedezés arra utal, hogy a dinoszauruszok, vagy legalábbis egyes fajok, mint a Psittacosaurus, életük során rendelkeztek köldökkel. Bár nem minden felnőtt dinoszaurusznak lehetett köldöke, ez a lehetőség egy újabb réteggel bővíti az ősi lényekről alkotott képünket. A tanulmány jól példázza az innovatív technológiák alkalmazását a paleontológiai kutatás rejtett részleteinek feltárására, bepillantást engedve egy olyan tulajdonság evolúciós történetébe, amelyet általában a saját létezésünkhöz kötünk.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van