Miért voltak a T-Rexhez hasonló dinoszauruszoknak apró karjai?
A Tyrannosaurus rex (T-Rex) vitathatatlanul a leghíresebb dinoszaurusz, amely hatalmas fogairól és gigantikus méreteiről, de viszonylag apró karjairól is ismert. A félelmetes ragadozó körülbelül 12 méter hosszú volt, karjai mégis mindössze egyméteresek voltak. Ez az arány azonban nem csak a dinoszauruszok királyára volt jellemző: rengeteg más theropoda (a csoport, amelybe a T-Rex is tartozott) szintén rövidke végtagokkal rendelkezett. De vajon miért?
Miért voltak egyes theropodáknak ilyen apró karjai?
A rövid válasz az, hogy nem tudjuk. A Theropodák, az összes többi nem repülő dinoszaurusszal együtt 66 millió évvel ezelőtt kihaltak, így soha nem fogjuk megtudni, pontosan hogyan és mire használták kis végtagjaikat. A paleontológusoknak azonban van néhány elméletük.
Az egyik első javaslat Henry Fairfield Osborntól származik, aki 1905-ben határozta meg és nevezte el a T-Rexet. Azt vetette fel, hogy a dinoszaurusz rövidke karjai valamiféle párzási eszközként szolgálhattak, ami előnyt jelenthetett a párkeresésben, írja az IFLScience. A hipotézis ma is él és virul. 2022-ben, a Meraxes gigas (egy másik apró karú theropoda) felfedezését követően a projekt vezetője, Juan Canale elmélkedett róla.
“Lehet, hogy a karokat szaporodási viselkedésre használták, például a nőstény párzás közbeni megtartására” – érvelt Canale egy nyilatkozatában. A rövid karok ezenkívül abban is segíthettek az M. gigasnak és más theropodáknak, hogy vonzzák a potenciális társakat. “A szexuális szelekció erős evolúciós erő. De mivel nem tudjuk közvetlenül megfigyelni a viselkedésüket, nem lehetünk biztosak ebben.”
Canale azt is felvetette, hogy karjaik, bár rövidek voltak, segíthettek a dinoszauruszoknak felállni egy esés után. A mintegy 7000 kilogrammos súlya (ami egy nagy afrikai elefánt súlyának felel meg) miatt a T-Rex valószínűleg nehezen tudott felemelkedni a földről, így még a legkisebb karok is segítséget jelenthettek.
Tirannoszaurusz-fekvőtámasz
“Amikor guggoló helyzetből felemelkedtek, a karjaikkal egy apró tirannoszaurusz-fekvőtámaszt végeztek” – jegyezte meg viccesen Scott Persons, a Mace Brown Természettudományi Múzeum vezető kurátora. “Azonban meg kell érteni, hogy a két kis kar valójában csak a tirannoszaurusz első kb. 60 centijével segít. És aztán van még vagy 4,5 méter, amit szintén fel kell állítani.”
Egy másik elképzelés szerint az apró mellső végtagok segíthettek a theropodáknak elkerülni a véletlen “amputációt”.
“Mi van, ha több kifejlett tirannoszaurusz gyűlik egy tetemre? Egy csomó hatalmas koponya, hihetetlenül erős állkapcsokkal és fogakkal, közvetlenül melletted tépi és marcangolja a húst és a csontokat. Mi van, ha a barátod ott úgy gondolja, hogy túl közel kerültél hozzá? Lehet, hogy a karod leharapásával figyelmeztet téged” – magyarázta Kevin Padian paleontológus egy 2022-es sajtóközleményben. Ebben az esetben kifejezetten kényelmesebb egy rövidebb kar.
Egyes tudósok szerint a T-Rex valójában fegyverként használta rövid első végtagjait. Mások úgy gondolják, a karok a fészekalakításban segítettek.
Lehet, hogy csak örökség?
Persze az is elképzelhető, hogy a pici karok egyáltalán nem szolgáltak különösebb célt, és egyszerűen csak egy korábbi őseikről fennmaradt ereklye. Lehet, hogy az evolúciós nyomással szembenézve a T-Rex kevesebb energiát fordított a karok méretének fenntartására, és azt inkább hosszabb lábak vagy nagyobb fej kifejlesztésére fordította.
“Egy állat a teste térfogatának csak bizonyos mennyiségét tudja egyik vagy másik dologra fordítani” – mondta John Hutchinson, a londoni Királyi Állatorvosi Főiskola biológusa a Live Science-nek. “Nem lehet ‘mindenes’. Tehát vagy egy nagyon általános teste van, ahol minden egyformán specializálódott valamilyen általános ökológiai feladatra, vagy pedig valamire kifejezetten specializálódik, mint a T-Rex, aki arra ‘szakosodott’, hogy elsőrendű ragadozó legyen.”
Remélhetőleg a jövőbeni kutatások és a fosszilis felfedezések segítenek megválaszolni néhány kérdést, amelyek a theropodák abszurd kis karjaival kapcsolatban továbbra is fennállnak.
Érdemes elolvasni:
- Extrán kicsi kacsacsőrű dínót találtak Afrikában
- Egy 72 millió éves koponyában a T-Rex legközelebbi rokonát ismerték fel
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon