Az 1990-es évek közepén egy David Hahn nevű, látszólag átlagos külvárosi tinédzser országos figyelmet keltett merész kísérletével, mikor házi készítésű atomreaktort épített hátsó udvari fészerükben. A “Radioaktív cserkész” néven ismert Hahn története az ambiciózus kísérletektől kezdve a törvénnyel való összeütközésen át a tragikus utóhatásokig mindent lefed.
David Hahnt már fiatal korában lenyűgözte a tudomány, és 17 éves korában veszélyes útra indult, hogy megépítsen egy „tenyésztőreaktort”. A kémiai háttérrel és az ismeretlen felfedezésének fáradhatatlan vágyával felfegyverkezve Hahn szinte titokban végezte kísérleteit egy fészerben a michigani Commerce Townshipben.
Hahn szokatlan módszerei közé tartozott, hogy álnéven és fedőtörténetekkel lépett kapcsolatba a Nukleáris Szabályozási Bizottsággal, hogy információkat gyűjtsön a reaktor építéséről. Ambícióit nemcsak a tudományos ismeretek keresése táplálta, hanem az a cél is, hogy a periódusos rendszer minden elemét összegyűjtse, függetlenül azok radioaktivitásától.
Atomreaktor házi módra
Háztartási tárgyak felhasználásával, valamint lámpákból, órákból, fegyverekből és elemekből származó anyagokból álló anyagokat gyűjtögetve Hahnnak sikerült létrehoznia egy rögtönzött neutronforrást a hátsó udvarában lévő fészerben. A számos kudarc ellenére – beleértve a véletlen égési sérüléseket, a hajának zöldre festését és még az ájulást is – Hahn folytatta veszélyes kísérleteit.
Hahn kísérletének előrehaladtával nyilvánvalóvá vált, hogy háztáji kísérleteinek messzemenő következményei voltak. A detektorok több házzal arrébb kimutatható sugárzást mutattak ki, ami az egész környék biztonságát veszélyeztette. Hahn laboratóriumát végül a helyi hatóságok fedezték fel, miután egy rutinszerű közúti ellenőrzés során gyanús anyagokat találtak az autójában.
A Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) Hahn ingatlanát veszélyes anyagtisztító telephelynek nyilvánította, hivatkozva a kísérletek maradványai által okozott lehetséges egészségügyi kockázatokra. A hatóságok kérése ellenére Hahn visszautasította az orvosi vizsgálatot, de az eset a radioaktív anyagoknak való tartós kitettség miatt maradandó hatást gyakorolt a várható élettartamára — írja az All That’s Interesting.
A radioaktív cserkész tragikus sorsa
A háztáji laboratóriumának felszámolása után Hahn élete lefelé ívelő pályára került. Kísérlete összeomlása, valamint olyan személyes tragédiák, mint egy sikertelen kapcsolat és édesanyja öngyilkossága, depresszióba taszították. Hahn megpróbált új irányt találni, és besorozták az Egyesült Államok haditengerészetéhez, illetve az egyetemmel is megpróbálkozott, de a mentális egészségügyi komplikációk továbbra is fennálltak.
Egy évtizeddel később Hahn ismét jogi problémákba keveredett, amikor azzal gyanúsították, hogy egy újabb reaktor létrehozására tett kísérletet. Hahnt letartóztatták, mert radioaktív ameríciumot tartalmazó füstérzékelőket lopott, és lopás kísérlete miatt vádat emeltek ellene. Ez az incidens jelezte, hogy a hatóságok újra figyelemmel kísérték Hahnt, és cselekedeteit ismét alaposan megvizsgálták. 90 nap börtönt kapott miután bűnösnek vallotta magát. Egy évtizeddel később gyógyszer és alkohol túladagolásban meghalt, mindössze 39 évesen.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak