Ökörszerű lény a brit humor első forrása, mely egészen furcsán végzett ellenségeivel
Humor és a britek? Bár meglepően hangozhat, de igen. A skóciai Aberdeen Egyetem gyűjteményében található ugyanis egy olyan különleges középkori kézirat, mely vélhetően a britek legkorábbi állatos viccét tartalmazza.
A humor forrását képező lény egy olyan fiktív, ökörre hasonlító állat, mely Az Aberdeeni Bestiárium (The Aberdeen Bestiary) című gyűjteményben látható – írja a BBC.
Furcsa lények meséi
A bestiáriumok, melyek bestiális lények történeteit tartalmazó könyvek voltak, rendkívül nagy népszerűségnek örvendtek a középkori Európában, a bennük szereplő leírások pedig 4. századi történeteken alapultak.
Az Aberdeeni Bestiárium nagyjából 1200 körül Angliában íródott. A kötet különlegessége, hogy az elbeszélések illusztrációi mellett tartalmaz jegyzeteket, valamint vázlatokat a gyűjtemény tervezéséről, megalkotásáról. A gyűjtemény latin nyelven íródott, díszes betűkkel és ezüst- valamint aranyleveles illusztrációkkal is gazdagították. Az Aberdeeni Bestiáriumot a lehető legideálisabb hőmérsékleti körülmények között őrizik, hogy minél tovább megmaradhasson jó állapotában.
Jane Geddes professzor úgy fogalmazott, a történetekben szereplő állatok néhol jó, néhol megkérdőjelezhető dolgokat tesznek, ám mindig erkölcsi üzenetet közvetítenek. A kötet egyik története például egy nőstény tigrisről szól, akit egy vadász megtéveszt, hogy ellopja a kölykét.
Humoros kivétel
Ám az ökörszerű lény esetében nem így van. A legendás állat nevet is kapott, ő volt az úgynevezett Bonnacon. Míg a könyvben szereplő történetek rendre keresztény erkölcsi tanulságokat közvetítenek, ám a Bonnacon elbeszélése egészen más jellegű. Az állat ugyanis arról volt híres, hogy a rátámadókra bűzös szagú, forró savat permetezett, így riasztva el ellenségeit.
Ian Hislop brit újságíró nemrégiben pedig elhatározta, hogy felkutatja Nagy-Britannia legrégebbi vicceit. E projekt során mutatta be a furcsa lényt is. A Private Eye című szatirikus magazin szerkesztője Aberdeenbe látogatott, hogy saját szemével láthassa a bestiáriumot, majd mutathassa be a BBC-vel készített Ian Hislop’s Oldest Jokes című műsorában.
A Bonnacon először az ókori görög filozófus, Arisztotelész egyik történetében jelent meg. Hopkins kiemelte, a tudósok szerint ez a gyűjtemény jeleníthette meg elsőként a komikus állatot.
Elsöprő győzelem
Hislop szerint a mitikus lény egy egészen újszerű módját választotta a rátámadó lovagok legyőzésének: megfordult és nemes egyszerűséggel rájuk ürített. Geddes professzor hozzátette: “A latin szöveg valahogy úgy hangzik, hogy aranyszínű trágyazápor hagyja el hátsó felét, rendkívül nagy sebességgel.”
„Az ő titkos fegyvere valójában emésztőrendszere. A lovagokat sikeresen legyűrte az égető sav, a forróság és az ezekhez társuló szag. Ehhez a történethez semmiféle erkölcsi tanulság nem kapcsolódik. A humor legfőbb forrását valójában a zavarodott lovagok arckifejezései szolgáltatják” – mondta Ian Hislop.
Ez is érdekelhet:
János, Anglia legrosszabb királyának fordulatos élete
Meglepő dolgot fedezett fel a múzeum látogatója: igazi ritkaság az asztrolábium
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon