A kőkorszakban már önmagában az életben maradás is kihívás volt. Meg kellett küzdeni a ragadozókkal, az időjárás szeszélyeivel és könyörtelenségével és élelmet, valamint tiszta vizet is kellett szerezni. Még a legyszerűbb dolog, egy ártatlan csók is hordozhatott halálos veszélyt az ekkor élt Sapiensek számára.
Az iflscience.com cikke szerint a Stockholmi Egyetem és a Svéd Természettudományi Múzeum közös kutatása világított rá, hogy milyen sok láthatatlan veszély leselkedett a kőkorszaki emberekre Skandináviában. A tudósok 38 kőkorszaki egyén maradványait vizsgálták, akik között voltak halász-vadász életmódot folytatók, de letelepedett közösség tagjai is. Mindösszesen 660 mikróbát sikerült detektálniuk a maradványaikban, köztük a Yersinia enterocolitica-t és a Salmonella enterica-t. Mindkettő kötődik az élelmiszermérgezésekhez, a nem megfelelően főzött húshoz, vagy a szennyezett élelemhez.
Az élelmiszermérgezés egyáltalán nem ismeretlen a modern korban sem. Évente például 3000 amerikai polgár hal bele úgy, hogy már vannak antibiotikumok és más gyógyszerek. A kőkorszakban néhány gyógynövényen túl semmi nem állt rendelkezésre.
Salmonella enterica-t például két egyén maradványaiban is találtak, mindkét esetben ez okozta a halálukat. Manapság antibiotikumkúrával könnyen kezelhető az általa kiváltott betegségegyüttes, akkoriban viszont halálos volt.
Csókkal terjedő kórokozók pusztíthattak a kőkorszakban
Ugyanilyen a pestist okozó baktérium, a Yersinia pestis is, melyet szintén megtaláltak az egyik korabeli maradványban. Ám a pestisbaktériumnál sokkal súlyosabb problémákat okoztak az élelemben található kórokozók a kőkorban, hisz a pestis – csakúgy mint a középkorban vagy az újkorban – elsősorban a sűrű népességű városokban terjedt, ilyenekre pedig a kőkorszakban, pláne Skandináviában nem volt példa.
Egy másik jól ismert kórokozó a Neisseria meningitidis, az agyhártyagyulladás kiváltója. Nagyjából a népesség 10%-ban ez a törzs probléma nélkül eléldegél a torokban és az orrüregben, ám vannak, akik belehalnak a szövődményekbe, különösen, ha gyenge az immunrendszerük. 2022-ben például Floridában volt járvány az ottani homoszexuális és biszexuális férfiak között.
E baktérium terjedése alapvetően érintkezéssel történik, akár együttlakók között, akár például csókolózás által. Ha tehát a kőkorban megcsókolt egy hordozó egy erre érzékeny embert, akkor utóbbi jó eséllyel belehalt.
Egy másik, szintén csókkal terjedő kórokozó a herpes simplex vírus 1, amely ma nagyjából 3,7 milliárd emberben van jelen, a világ lakosságának 67%-ban.
Ez is érdekelhet:
- Durva dolgot derítettek ki a történészek a kőkori nőkről – Olvass tovább ITT
- Senki sem tudja miért keltették ily bizarr módon életre halottaikat a kőkori emberek – Részletek EBBEN a cikkünkben
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét