Ez az egyetlen ókori görög templom, amely majdnem teljesen érintetlenül maradt fenn
Görögországban van egy ókori templom, amely szinte teljesen érintetlenül áll az Agoraiosz Kolonosz domb tetején, amely az egykori athéni agorát határolja.
Ez a Héphaisztosz temploma, vagy más néven a Héphaiszteion, kezdi beszámolóját a Greek Reporter. Ez az egyik legjobban megőrzött ókori templom, ami részben annak köszönhető, hogy a későbbi évszázadokban keresztény templommá alakították át.
Az utazó, történetíró és hadvezér Pauszaniasz szerint Héphaisztoszt, a tűz istenét, a fémművesek védőszentjét és Athéné Erganét, a női fazekasok és a házimunkások védőszentjét együtt imádták az ókori Agora melletti templomban.
A Héphaisztosz templomaként való azonosítását megerősítették azok az ásatási kutatások, amelyek során a domb tágabb környezetében kohászati műhelyeket fedeztek fel. Ez cáfolja azokat a korábbi feltételezéseket, amelyek szerint Thészeusz, Héraklész vagy Árész volt a templomban imádott istenség.
Egy érintetlen ókori templom? Majdnem…
A templom építése valószínűleg Kr. e. 460 és 420 között történt, egy ismeretlen építész által, akinek más, hasonló stílusú attikai templomokat is tulajdonítanak.
A templom rendelkezett egy prónaosszal (előcsarnok) és egy opiszthodomosszal (hátsó csarnok), elöl két oszloppal. Kívülről perisztaszisz, azaz egy dór oszlopkoszorú vette körül, a keskeny oldalakon hat, a hosszú oldalakon tizenhárom oszloppal.
Az egész templom a padlótól a tetőig pentelei márványból készült, míg a templomot díszítő építészeti szobrok pároszi márványból készültek. A templomhajó belsejében egy kéttónusú oszlopcsarnok volt. Ennek alján egy talapzat állt, amelyen Héphaisztosz és Athéné bronz kultuszszobrai álltak. Pauszaniasz szerint ezek Alkamenész szobrász alkotásai voltak. Készítésük az Kr. e. 421 és 415 közötti időszakban történhetett.
A templom rengeteg szobrászati díszítőelemmel dicsekedhetett. Az építészeti szobrok közül különösen érdekesek azok a metopék, amelyek kívülről a perisztaszisz keleti oldalát díszítették. Ezek Herkules fáradozásait ábrázolják.
Ezek folytatásaként, az északi és déli oldalon Thészeusz négy munkája látható. Ezek azok a jelenetek, amelyekből a templom népies Thiseion elnevezése tévesen származik. A prónaosz szobrai Thészeusz győztes küzdelmét ábrázolják a trónkövetelők, Pallasz ötven fia ellen, amelyben az Olümposz hat istene is jelen van.
A hellenisztikus időkben (Kr. e. 323-31) a templom körül cserjéket vagy kisebb fákat ültettek párhuzamos sorokban, cserepekben. Erre az ásatások során derült fény. A Kr. u. 7. században a templomot Agios Georgios Akamas templomává alakították át, és így működött Görögország törökök alóli felszabadulásáig.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény