Valóban van okunk tartani a házi legyektől? Igen, rendkívül veszélyes betegségeket közvetíthetnek
A házi légy az egész Földön széles körben elterjedt rovar. A fő problémát életmódjából (táplálékát tetemek, trágya / fekália és ételmaradék adja) és nagy számából kifolyólag az okozza, hogy számos betegség potenciális közvetítője, úgynevezett vektora lehet.
Az átfogó tanulmány
A BMC Public Health-en megjelent korábbi tanulmány 99, a témával foglalkozó tudományos cikket vizsgált meg a témában. Az áttekintő munka fókuszában az állt, hogy milyen típusú humán kórokozók hordozói lehetnek a házi legyek és milyen ennek elterjedtsége?
A kutatásban felhasznált tudományos cikkek háttere
A vizsgált tanulmányok közül 73-ban találtak baktériumokat, 18-ban gombákat, 5-ben parazitákat, míg 7-ben vírusokat. Az adatok 21 országból származtak, szinte minden kontinensre kiterjedtek és az 1970-2017 közötti időszakot ölelték fel. A vizsgált legyeket terepen fogták be, illetve a kutatások egy részét laboratóriumi körülmények között folytatták le.
A terepen végzett vizsgálatokhoz a legyeket:
- a vadonban,
- urbanizált környezetben,
- állattartó telepeken,
- étkeztetéssel összefüggő helyeken,
- piacokon / boltokban,
- kórházakban,
- szeméttelepeken és
- kertekben gyűjtötték be.
A kórokozókat a legyek testfelületéről (44 vizsgált tanulmányban), a testfelületen és a béltraktusban is (33-ban), valamint a legyek emésztő-szervrendszeréből mutattak ki (22 tanulmányban). Elsősorban a kifejlett legyekből volt kimutatható a kórokozók jelenléte (91 %-ban).
A mikroorganizmusok elkülönítésére számos módszert alkalmaztak:
- elsősorban tenyésztést,
- ezen túl molekuláris módszereket (például PCR-t vagy szekvenálást),
- valamint egyéb parazitológiai technikákat.
A kimutatott patogén kórokozók magas száma és potenciális veszélyessége
A feldolgozott cikkek alapján a legyek mind a testfelületükön, mind pedig testükben számos kórokozó vírust, baktériumot, gombát, parazitát és ezek különböző kombinációit hordozhatják.
Több mint 130 különböző kórokozót, esősorban baktériumot mutattak ki a különböző kutatások során, ami azt sugallja, hogy a legyek elsősorban a baktériumok átvitelében játszhatnak szerepet. Ezek közül számos nagyon veszélyes, mint például a kolera vagy a lépfene (anthrax) kórokozója.
A különböző hasmenéses megbetegedések és a légypopuláció számának növekedése között összefüggés mutatható ki. Az izolált baktériumok valamivel több, mint 70 %-a tartozott olyan fajhoz, amely hányás-hasmenéses megbetegedést okozhat. Elsősorban kórházak és állattartó telepek (ahol fokozott az antibiotikum használat) közelében befogott legyekből antimikrobás gyógyszerekkel szemben ellenálló baktériumokat és gombákat találtak. A kimutatott baktériumok közül 14 hordozott olyan gént, ami több antibiotikummal szembeni rezisztenciáért is felelős volt. Továbbá számos olyan baktérium fajt sikerült izolálni a különböző kutatások során, amelyek kórházakban bekövetkező fertőzésekért felelősek.
A detektált gombák között kimutatták például a humán patogén Candidát. Ezen túl, számos a mezőgazdasági termelés szempontjából veszélyes kórokozó gombát találtak legyekben, amelyek a kultúrnövények, vagy tenyészett állatok megbetegedéseiért felelősek. Továbbá, egy potenciálisan allergén gombafajt is sikerült kimutatni.
Az izolált paraziták általában bélrendszeri megbetegedésekért felelősek, úgymint a különböző féregfertőzések.
Laboratóriumi körülmények között sikerült kimutatni, hogy a házi légy a vektora lehet bizonyos, elsősorban állat patogén vírusoknak.
A tanulmány szerzői megjegyzik, hogy további vizsgálatok szükségesek egyéb (új) kórokozók kimutatására, valamint ezek túlélési képességének meghatározására.
Ezért fontos tehát, hogy védekezzünk a házi legyek ellen
A fenti tanulmány eredményeiből kitűnik tehát, hogy a házi legyek mindenütt a világon potenciális hordozói, közvetítői lehetnek különböző, akár rendkívül veszélyes megbetegedések kórokozóinak. Ezért lényeges, hogy mi magunk is védekezzünk ellenük környezetünkben, otthonainkban.
A legfontosabb, hogy megakadályozzuk a házi legyek érintkezését az ételekkel, vagy az étkezéshez használt eszközök, tárgyak felületével!
Forrás: Khamesipour, F., Lankarani, K.B., Honarvar, B. et al. A systematic review of human pathogens carried by the housefly (Musca domestica L.). BMC Public Health 18, 1049 (2018). https://doi.org/10.1186/s12889-018-5934-3
Érdemes elolvasniNem telik el nyár ételmérgezéses, ételfertőzéses esetek nélkül
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?