Mit mutatna egy iránytű a Mars felszínén?
A Földön képesek vagyunk egy hihetetlenül hasznos navigációs eszközt használni. Egy mágneses tű (folyadékban vagy egy iránytűben felfüggesztve) igazodik a bolygónk mágneses mezejéhez, és az északi pólus felé mutat. De mi történne, ha a Mars felszínén kellene tájékozódnunk vele?
A mágnesességre, amely természetes módon a mágneses kőzetekben fordul elő, már Kr. e. 600-ban is utaltak feljegyzések, amikor Thalész milétoszi görög filozófus észrevette, hogy a vasat vonzzák egyes kőzetek.
A mágnesességre való utalások egy Kr. e. 4. századi kínai műben, az Ördögvölgy mesterének könyvében is szerepelnek. Bár ezeket csak a 12. században kezdtek el használni mágnesezett anyagokat navigációs iránytű készítésére, derül ki az IFLScience beszámolójából.
A Mars nem könnyítené meg a tájékozódást
Az iránytűk a magnetoszféránkra támaszkodnak, a Mars pedig már rég elvesztette sajátját.
Egy iránytű használata közben a Föld globális mágneses mezejének köszönhetően tájékozódhatunk. A Marson azonban, ha elővennénk egy iránytűt, az véletlenszerűen mutatna egyik anomáliából a másikba, mivel a vörös bolygó nem rendelkezik globális magnetoszférával,
magyarázta a NASA 2013-ban.
Hozzátették, hogy amellett, hogy az iránytű gyakorlatilag használhatatlanná vált, hozzájárult ahhoz, hogy a Mars ellenséges legyen az élet számára.
“A tudósok úgy vélik, hogy a védő mágneses mező hiánya lehetővé tehette, hogy a napszél évmilliárdok alatt szinte teljesen elpusztítsa a bolygó légkörét”.
Az iránytűk azonban egyszerűen nem mutatnának semmit. Bár a Marson nincs magnetoszféra, a kéreg mágneses mezeje több mint 30-szor erősebb, mint a Földön. Amikor a Mars kérge a Curie-hőmérséklet alá hűlt, még volt magnetoszférája.
Ez a hőmérsékletcsökkenés a bolygó kérgében lévő vasas anyagokban azonban zárolta a mágnesességet.
Amikor a mágnesezett kéreg a Curie-hőmérséklet fölé melegszik, például amikor a bolygónak űrszikla ütközik, a kéreg ismét demagnetizálódik.
Mivel nincs többé magnetoszféra a bolygó körül, ez erős mágneses zónákat hagy a bolygón, amelyek vonzhatják az iránytűt, ha elég közel vagyunk hozzá.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon