Gyémántot préseltek össze a kutatók, hogy egy még erősebb anyagot kapjanak
A gyémánt az egyik legkeményebb ismert anyag, de a szakértők szerint még keményebbé lehet tenni.
A drágakő a természetben előforduló, szénkristályokból álló anyag, derül ki az Indy100 beszámolójából. A Földben is megtalálható, de a kutatások szerint egy nagyobb geológiai esemény részeként “gyémánt szökőkutak” törhetnek fel a felszínre.
Míg korábban úgy gondolták, hogy a tetraéderes rácsszerkezete miatt az egyik legkeményebb anyag, amely hihetetlenül robusztus tulajdonságokat kölcsönöz neki, a szakértők kitalálták, hogyan lehet még keményebbé alakítani.
Keményebb anyagot alkotni, mint a gyémánt?
Amerikai és svéd fizikusok olyan szimulációval álltak elő, amely a gyémántnál vélhetően 30 százalékkal jobban ellenáll a tömörítésnek.
A szakértők molekuladinamikai szimulációkat végeztek egy szuperszámítógépen, hogy teszteljék, hogyan viselkedik a gyémánt nagy nyomáson és magas hőmérsékleten, ami elméletileg instabillá kellene, hogy tegye.
Eredményeikből kiderült, hogy milyen részleteket tudtak meg arról, hogy a drágakőben lévő szénatomok milyen körülmények között képesek a szokatlan szerkezet kialakítására.
A konfigurációt nyolcatomos testközpontú köbös (BC8) fázisnak nevezik, és a Földön eddig csak két másik anyagban – a szilíciumban és a germániumban – figyelték meg.
A Földön a szén BC8 fázisa a természetben nem létezik, de úgy gondolják, hogy a világűrben, az exobolygók belsejében lévő nagynyomású környezetben igen.
Jon Eggert fizikus, a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium munkatársa kifejtette, hogy “a BC8 szerkezet megtartja ezt a tökéletes tetraéderes alakot, de a gyémánt szerkezetében található hasadási síkok nélkül.”
Bár az elmélet megalapozott, a valóságban a szintézisére tett kísérletek egyelőre sikertelenek voltak. Ennek oka, hogy a hőmérsékletnek és a nyomásnak csak egy nagyon szűk tartománya van, amelyben a BC8 fázis létrejöhet, és ezek a tartományok ismeretlenek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van