Hihetetlen: teljesen átírhatja a földrajzkönyveket az, amit a legmodernebb kutatásoknak köszönhetően a Föld közepén találtak.
A tudósok egy tömör fémgolyót fedeztek fel a bolygónk magjában, írja a LADbible.
Elmúltak már azok az idők, amikor azt gondolták, hogy a bolygónak csak négy rétege van: kéregből, köpenyből, folyékony külső magból és szilárd belső magból áll.
Persze mondhatjuk, hogy épp ez a tudomány szépsége. Amikor már azt hisszük, hogy mindent tudunk egy témáról, akkor történik valami, ami aztán mindent felülír.
Fémgolyó lehet legbelül
És úgy tűnik, hogy most pontosan ilyen dolog történt. Az Ausztrál Nemzeti Egyetem szeizmológusai közölték, bizonyítékuk van rá, hogy egy hatalmas, tömör fémgolyó van a bolygó közepén. A hatalmas alatt pedig tényleg hatalmasat tessék érteni, több mint 600 kilométer széles.
Thanh-Son Phạm és Hrvoje Tkalčić, a tanulmány írói, azt állítják, hogy a fémgolyó a magon belül, a legbelső magban található, és vas-nikkel összetételű. A földrengések tanulmányozása és a szeizmikus hullámok mérése során találtak rá. A lökéshullámokat a bolygón való áthaladáshoz szükséges idő alapján mérik, ugyanis a bolygó minden rétegének sűrűsége eltérő.
Pham elmondta a sajtónak: “Egyértelmű, hogy a legbelső magnak van valamije, ami különbözik a külső rétegtől. Úgy gondoljuk, hogy az atomok ebben a két régióban kissé eltérnek egymástól.”
Hozzátette: “Az áttörés ebben a tanulmányban az, hogy új módot találtunk a mintavételére a Föld belső magjának középpontjában.”
A Föld belső magja a sugárzástól is megvéd
A belső magot a tudósok azért vizsgálják, mert kiemelten fontos magának a földi életnek a fennmaradása szempontjából. Ugyanis olyan mágneses mezőt biztosít a bolygónak, amely megvéd minket és az életet a világűrben található káros sugárzástól.
“Bolygónk belső magja evolúciós történetének és a geomágneses mezővel való kapcsolatának megértése fontos annak érdekében, hogy megérthessük a Föld felszínén zajló élet fejlődésének idővonalát”- írták tanulmányukban.
Álláspontjuk szerint a belső és a külső mag közötti különbség elsősorban nem a kémiai összetételben van.
“Valószínűleg mindkettő vas-nikkel ötvözetből készül, kis mennyiségű könnyebb kémiai elemekkel. Emellett az átmenet a legbelső (szilárd) golyótól a belső mag külső héjáig (szintén szilárd) inkább fokozatosnak, semmint élesnek tűnik” – írják.
Hozzáteszik, ez eltér a korábbi tanulmányoktól, amelyek éles határvonalakat dokumentáltak a bolygónkon belüli többi réteg között.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak