Legendás bábfigurára hajazó állat fosszíliáját fedezték fel
Egy 270 millió évvel ezelőtt élt, újonnan leírt ősi kétéltűt a fosszíliája miatt nevezték el Brekiről, a békáról.
A Smithsonian Nemzeti Természettudományi Múzeum paleontológusai a múzeum archívumának átnézése közben fedezték fel újra az ősi kétéltű megkövesedett koponyáját.
Fosszília, amely megihlette a kutatókat
A “lény karikatúraszerűen nagy szemekkel megáldott arca” azonnal a Muppet Show szereplőjére, Brekire, a békára (angolul Kermit the frog) emlékeztette a kutatókat, ezért a tudósok a Kermitops gratus nevet adták a fajnak. Az állatot a Zoological Journal című folyóiratban március 21-én megjelent tanulmányukban írták le.
“A Breki név használata jelentős hatással van arra, hogy miként tudjuk áthidalni a paleontológusok által a múzeumokban végzett tudományos munkát a nagyközönséggel” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Calvin So, a George Washington Egyetem biológiai tudományok doktorandusza.
“Mivel ez az állat a mai kétéltűek távoli rokona, Breki pedig egy modernkori kétéltű ikon, tökéletes név volt számára”.
A nagyjából 2,5 centiméter hosszú koponyát, amelynek “ovális alakú szemgödrei” vannak, Nicholas Hotton III, a Smithsonian paleontológusa és kurátora fedezte fel először. Hotton a leletet egy texasi, kövületekben gazdag sziklafelszínének feltárása közben találta.
Az említett terepi szezon során ő és csapata annyi fosszíliát fedezett fel, hogy “nem tudták mindet részletesen tanulmányozni”.
Aztán 2021-ben Arjan Mann, a múzeum paleontológusa, a tanulmány társszerzője megtalálta a koponyát az archívumban.
“Az egyik fosszília azonnal megragadott – ez az igazán jól megőrzött, nagyrészt preparált koponya” – vélekedett Mann.
A paleontológusoknak feltűnt, hogy a koponya egyedi fizikai jegyeket tartalmaz, amelyek megkülönböztetik más tetrapodáktól, a kétéltűek ősi őseitől. Például a koponyának az állat szemgödreit tartalmazó része “sokkal rövidebb volt, mint hosszúkás orra”.
A tudósok úgy vélik, hogy az állat valószínűleg “egy zömök szalamandrára hasonlított”, és hosszabb ormányát arra használta, hogy “apró, lárvaszerű rovarokat kapjon fel” – olvasható a közleményben.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm