A megtalált 400 éves azték kódexek egyedi betekintést nyújtanak civilizációjuk történetébe
Három 16. és 17. századi kódex került elő, amelyek történelmi részleteket írnak le az aztékokról és a mai Mexikóváros területéről.
A mai Mexikó területéről származó többszáz éves könyvek anyanyelvükön gazdag ismereteket tartalmaznak az aztékokról, többek között a fővárosuk alapításáról, hódításaikról és a spanyolok elleni bukásukról – közölte a mexikói Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH). A Live Science összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat.
A mexikói kormány a közelmúltban vásárolt meg három illusztrált kódexet, a San Andrés Tetepilco kódexei néven ismerteket egy magáncsaládtól, amely generációkon keresztül adta tovább az azték dokumentumokat – adta hírül az El País című spanyol lap.
Az aztékok története
Az aztékok a 15. és 16. században Mexikó nagy területe felett uralkodtak. Fővárosuk Tenochtitlánban volt, a mai Mexikóváros területén. 1519 és 1521 között egy spanyol haderő leigázta az aztékokat, és spanyol uralmat hozott létre a terület felett. Az őslakosok nahuatl nyelven és spanyolul írt kódexeket a 17. század elején is készítettek.
Az INAH képviselői lefordított közleményükben elmondták, hogy az újonnan megvásárolt kódexek egyike leírja Tenochtitlán 1300 körüli alapítását és az azt a spanyolok előtti időkben uraló urakat.
A könyv leírja továbbá Tetepilco városának 1440 körül történt azték hódítását, és azt is, hogy a város uralkodója hogyan tett hűbéresküt az aztékoknak. Még a spanyolok 1519-es érkezését és 1611-ig tartó uralmukat is részletezi – áll a közleményben. A spanyolok egészen 1821-ig uralták Mexikót.
Hogyan kerültek elő a kódexek?
A történelmi dokumentumok egy névtelenséget kérő mexikóvárosi család tulajdonában voltak. Amikor a mexikóvárosi Metropolitan Autonóm Egyetem tudósai megvizsgálták a kódexeket, megállapították, hogy két lapot amate, azaz kéregpapírra írtak. A felhasznált tinta növényekből, faszénből és indigóból készült, így jöttek létre a vörös, a sárga okker, a fekete és a kék színek.
Miután a dokumentumok hitelességét megerősítették, a kormány tárgyalt a családdal, és 9,5 millió pesóért (mintegy 210 millió forintért) megvásárolta a három kötetet – áll a közleményben.
A család által eladott másik két könyv között van egy, amely Tetepilco alapítását írja le, és egy másik, amely egy tetepilcói templom vagyonát részletezi – jelentette az El País.
Kutatás és múzeum
Mindhárom kötet a Nemzeti Antropológiai és Történeti Könyvtár Mexikói Kódexek Gyűjteményébe (BNAH) került, és a kutatók részletesebben tanulmányozzák majd a szövegeket, hogy többet tudjanak meg Mexikó történelméről – olvasható az INAH közleményében.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?