Lenyűgöző videón látható az űrből az évszakok változása
Az északi féltekén élők számára a madarak csicsergése és a kertek virágba borulása a tavasz beköszöntének vidám jele. A Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) által közzétett új videó pedig lenyűgöző képet mutat arról, hogyan néz ki az évszakváltás az űrből.
A nagysebességű videó bolygónk felszínéről az elmúlt egy év során naponta készített pillanatképeket fűz össze. A felvételeket a NOAA GOES-East műholdja készítette, amely több mint 35 ezer kilométerre a Föld egyenlítője felett kering, írja a Space.com.
Az űrből látszik igazán
Mivel a GOES-East műhold a Föld forgásával megegyező sebességgel kering, folyamatosan ugyanazokat a régiókat figyeli, beleértve Amerika nagy részét, a Karib-térséget és az Atlanti-óceánt.
A műhold az űrben lévő kilátópontjáról követi az éjszakát és a nappalt elválasztó határt a Földön. Az új videón látható, hogy ez a terminátornak nevezett szürkületi zóna hogyan változik folyamatosan az év folyamán. Ez azért van, mert bolygónk 23,5 fokos tengelyferdeséggel rendelkezik, ami befolyásolja a nappalok és éjszakák hosszát.
Március 19-én hivatalosan is megkezdődött a tavaszi szezon az északi féltekén – 128 éve a legkorábban érkezett meg a tavasz az Egyesült Államokban.
Ezen a napon a Nap közvetlenül az Egyenlítő fölött sütött, mivel a Föld pályájának olyan pontján volt, ahol nem dől el a Nap felé, de nem is távolodik el tőle. Inkább derékszögben állt a Naphoz képest, ezért közel azonos hosszúságú nappal és éjszaka volt.
Mint ilyen, a terminátor ezen a ponton egyenes, és úgy is elképzelhető, hogy nagyjából egyenlően kettévágja a bolygónkat.
#AstronomicalSpring has sprung in the Northern Hemisphere, and @NOAA‘s #GOESEast 🛰️ has been watching the angle of the sun change over the course of the last year due to Earth’s 23.5° tilt.
As we bid farewell to winter, learn more about the #equinox in today’s… pic.twitter.com/ixGaAFIrJ1
— NOAA Satellites (@NOAASatellites) March 20, 2024
Ezt a jelenség látható ezen az új animáción, amely magyarországi idő szerint minden nap 11:50-kor (1150 GMT) készített képekből áll. A tavaszi napéjegyenlőséget követő napokban bolygónk lassan elkezd a Nap felé tolódni, ami miatt a nappalok hosszabbak és melegebbek lesznek, míg a déli félteke a tél felé tart.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?