A Száhel-államok Szövetségének (AES) Burkina Faso, Mali és Niger közelmúltbeli bejelentése, valamint a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségéből (ECOWAS) való kilépésük a regionális testületek hatékonyságáról szóló viták hevületét váltotta ki Afrikában. Miközben az AES célja az ECOWAS-on belül észlelt hiányosságok orvoslása, megalakulása a kontinens regionális szervezeteinek szerepével és jövőjével kapcsolatos lényeges kérdéseket vet fel.
Történelmileg a regionális szervezetek Afrikában kulcsfontosságú szerepet játszottak az államok és a vezetők legitimitásának megerősítésében, a párbeszéd megkönnyítésében és a regionális integráció előmozdításában. Ugyanakkor kritikák merültek fel elszámoltathatóságukkal, relevanciájukkal és a változó kihívásokra való reagálásukkal kapcsolatban. Az AES távozása az ECOWAS-ból, amelyet az alapító elvektől való eltávolodás, a külföldi befolyás és a terrorizmus elleni küzdelemben nyújtott támogatás hiánya miatti vádak vezéreltek, alátámasztja ezeket az aggodalmakat.
Magasztos céljai ellenére az AES jelentős kihívásokkal néz szembe. Katonai junták alatt jött létre, ami kétségeket ébreszt fenntarthatóságát illetően a demokratikus átmenet során. Ezenkívül a külföldi befolyással kapcsolatos vádak, valamint az Oroszországhoz és az Afrikai Hadtesthez fűződő kapcsolatok kétségbe vonják függetlenségét és önzetlen indítékait. A polgárok részvételének hiánya a megalakításában tovább rontja a legitimitását — írja a CDD.
Regionális blokkok a Száhelben
Az AES megjelenése súlyosbítja a regionális dinamikán belül meglévő összetett helyzeteket. Fennáll a regionális együttműködés további széttöredezésének és a határokon átnyúló harmonizációra irányuló erőfeszítések megnehezítésének veszélye. Az ECOWAS-nak, amely egzisztenciális vitával néz szembe, sürgősen meg kell oldania ezt a válságot, és a kohézió és relevancia fenntartása érdekében foglalkoznia kell a mögöttes sérelmekkel.
A tagállamok millióinak sorsa forog kockán. Miközben az ECOWAS-nak konstruktívan kell fellépnie a feszültségek megoldása érdekében, az AES-nek a polgárok érdekeit és a regionális stabilitást kell előtérbe helyeznie. A fenntartható megoldásokhoz végső soron értelmes párbeszédre, a polgárok részvételére és a közös kihívások kezelése iránti elkötelezettségre lesz szükség.
A helyzetet súlyosbítja a három állam katonai vezetése, akik sorra döntötték meg az előző kormányzást. Emellett a három államból ki kellett vonulnia mind a nemzetközi katonai szervezeteknek, mind pedig a volt gyarmatosító állam, Franciaország egységeinek is. A legnagyobb félelem, hogy a konföderáció nehogy megbolygassa a többi nyugat-afrikai állam vezetését is.
Miközben Afrika bizonytalan jövő előtt áll, a regionális blokkoknak alkalmazkodniuk kell a változó igényekhez és törekvésekhez. Az AES megalakulása emlékeztetőül szolgál a kontinens regionális integrációs törekvéseinek összetettségére és szükségszerűségeire. A nyugat-afrikai vezetők számára elengedhetetlen, hogy olyan irányt jelöljenek ki, amely elősegíti az egységet, a befogadást és a mindenki számára elérhető haladást.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén