A La Gomera nevű kis kanári szigeten található Barranco de Ávalo sziklái között a Silbo Gomero, a helyi fütyülő ősi nyelv éppen újjáéled. Az egykor a kihalás szélén álló, egyedülálló kommunikációs formát most egy új generáció gyakorolja, biztosítva örökségének fennmaradását a modernitás közepette.
A Silbo Gomero, amelyet az UNESCO 2009-ben hivatalosan is szellemi kulturális örökséggé nyilvánított, mélyen gyökerezik La Gomera történelmében. A Silbo Gomero a sziget első lakóitól, a guancsoktól származik, akik több mint 3000 évvel ezelőtt füttyszóval kommunikáltak egymással. A nyelv a Kanári-szigetek 15. századi spanyol hódítása után alkalmazkodott és fennmaradt. A hang nélkülözhetetlen eszközzé vált a sziget mély völgyekből és meredek szakadékokból álló, kihívásokkal teli terepén való navigáláshoz.
Ahogy azonban a modernizáció végigsöpört La Gomera szigetén, a Silbo Gomero egzisztenciális fenyegetéssel nézett szembe. A gazdasági migráció, a technológiai fejlődés, mint például a telefonok, és az infrastruktúra fejlődése komoly kihívások elé állította a fennmaradását. Az 1990-es évekre a nyelv veszélyesen közel került a kihaláshoz — írja a BBC.
A fütyülés megőrzése
A hanyatlást azonban megakadályozta Eugenio Darias, egy nyugdíjas Silbo Gomero tanár, akinek a kulturális örökség megőrzése iránti szenvedélye újjáélesztési erőfeszítéseket indított el. 1999 óta a Silbo Gomero kötelező tantárgyként szerepel La Gomera iskoláiban, biztosítva, hogy a jövő generációi megtanulják és értékeljék őseik nyelvét.
Ma a La Gomera kanyonjaiban a Silbo Gomerót gyakorló gyerekek látványa és hangja a kulturális reneszánsz jele. Az olyan 12 évesek számára, mint Irún Castillo Perdomo és Angel Manuel Garcia Herrera, a fütyülős társalgás művészetének elsajátítása nemcsak a múltjukhoz, hanem egymáshoz kötődés módszere is.
A fütyülő nyelv
Maga a nyelv az egyszerűség és a leleményesség csodája. A mindössze hat tömörített hangot használó Silbo Gomero a spanyol magánhangzók és mássalhangzók bonyolultságát helyettesíti, lehetővé téve a nagy távolságokon átívelő, figyelemre méltó tisztaságú kommunikációt. Egy olyan tájon, ahol a sziklák és völgyek egykor akadályozták a hagyományos párbeszédet, a Silbo Gomero virágzott, és a közösségi kohézió és a gyakorlatiasság mentőöveként szolgált.
A Silbo Gomero újjáéledése azonban nem csak La Gomerára korlátozódik. Az egész Kanári-szigeteken és azon túl is folynak erőfeszítések, hogy megőrizzék és ünnepeljék ezt az egyedülálló kifejezési formát. A Silbo Gomero az iskolai tantervbe való beillesztésével és kulturális kincsként való elismerésével a fennmaradása mára már biztosított.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény