Nem véletlen, hogy a Dixit a társasjátékok Oscar-díjaként emlegetett Spiel des Jahres versenyen 2010-ben elnyerte az év játékának járó címet. Megjelenésekor egy kifejezetten formabontó és eddig szinte ismeretlen játékmenetet hozott be a társasjátékok piacára. Ezért sem meglepő, hogy több mint 10 éve töretlen sikerrel hódítja meg a játékosok szívét.
„Sajnos, kérem, nem tudok értelmesen beszélni, mert nem az vagyok, aki vagyok, amint látni tetszik.”
A Dixit sikerét annak is köszönheti, hogy egy nagyon sokoldalú játék. Lehet játszani a családdal a vasárnapi ebéd után, amikor több generáció összeül, vagy a barátokkal hétvégén az esti találkozón néhány frissítő társaságában. Mindkét esethez megfelelő és élvezetes játéknak fog bizonyulni.
A Dixit segít egy teljesen más típusú gondolkodás kialakításában.
Segít az asszociációs készségek fejlesztésében, valamint az ön- és emberismeretünket is magasabb szintre emelhetjük a segítségével.
Mivel ez egy asszocicászós játék, nagyon megdolgoztatja a játékosok képzeletét. Sokan ettől meg is ijednek eleinte, de nekik szeretnénk üzenni, hogy egy kis gyakorlás és próbálkozás után mindenkinek beindul a fantáziája! Ilyenkor ajánljuk, hogy a félősebb játékos maradjon ki az aktív játékosok köreiből mindaddig, amíg úgy nem érzi, hogy készen áll egy feladványra.
A Dixit szabályai pofonegyszerűek.
A játék során minden körben van egy aktív játékos. Ez a szerep körről körre változik. Az aktív játékos a számára kiosztott 6 lap közül választ egyet, és arról asszociációja alapján mond valamit. Bármit. Egy szót, egy verset, egy fél mondatot, egy nevet, egy viccet. Amit csak akar, a lényeg, hogy a kártyára utaljon. Majd arccal lefelé az asztalra helyezi. Ekkor a többi játékos is választ egy kártyát, amire úgy gondolja, hogy a legjobban illik a leírás, és szintén arccal lefelé az asztalra helyezi. Ezután jól megkeverjük a kártyákat, véletlenszerűen egymás mellé helyezzük őket és felfordítjuk mindet. Ekkor indulhat a tippelés: vajon melyik volt az aktív játékos kártyája?
„A képesség, hogy azt lássa az ember, amit a többiek nem látnak, sokkal fontosabb, mint nem látni azt, amit mindenki lát.”
Ha mindenki eltalálja az aktív játékos kártyáját, akkor túl egyértelmű volt az utalás és az aktív játékos nem kap pontot. Ha senki sem találja el, akkor pedig túl elvont volt az utalá, és az aktív játékos ismét hoppon marad. Normális esetben pedig annyi pontot kap az aktív játékos ahányan eltalálták, hogy melyik az ő kártyája. Azonban, ha egy imposztor elhappolja az aktív játékos elől a pontokat, azaz az ő kártyájára tippel a többség, akkor ő zsebeli be a a nyereményt.
Ebből is látszik, hogy
ebben a játékban a játékosoknak rá kell hangolódniuk egymásra.
Ha jól akarunk játszani, akkor minden egyes kártyaválasztás alkalmával alaposan mérlegelnünk kell, hogy milyen habitusú az aktív játékos, valamint, hogy a többi játékos mit gondol róla. De persze nem feltétlenül az a cél minden esetben, hogy a mi nyuszink érjen be elsőnek a célegyenesbe.
A Dixitet mi könnyű szórakozásként szoktuk elővenni és általában nem is pontra játsszuk. Viszont
minden egyes alkalommal lenyűgöznek minket a játék esszenciájának számító kártyalapok.
Ezek mind egyedi “művészeti alkotások”. Nincs két ugyanolyan a pakliban. Olyan képek ezek, amiknek változó a témája, a hangulata, a színtónusa. Ugyan az a lap mindenki számára más jelentéssel bír. Ez persze attól függően is változik, hogy milyen körben játszik az ember.
Mint minden nagy sikerű játék, a Dixit is rendelkezik kiegészítőkkel. A Dixit Odyssey az alapjáték 12 fővel játszható változata, ami mellé egy teljesen új pakli kártya jár. (Ez orvosolja az eredeti darab egyetlen esetleges hibáját, hogy csak 6 fővel játszható pontra.) Egyébként mindkét alapjáték bővíthető az összes kiegészítő kártyapaklival. Nekünk például a Jubileum és a Látomások van hozzákeverve az alap paklihoz – gyönyörű és izgalmas lapok vannak ezekben.
Összességében a Dixitet és a Dixit Odysseyt is melegen ajánljuk mindenkinek, minden társaságba. Egy kicsit segít egymáshoz közelebb hozni a közösséget, de nem túl szájbarágós módon. Party kellékként különösen remek – hetekig lehet emlegetni kinek mennyire gurult el a gyógyszere egy-egy őrült feladvány feladásakor.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét