Ez az újdonság hozná el az óceánok vesztét?
Az óceánok nap mint nap nagy mennyiségű szén-dioxidot, sőt, az emberiség által okozott hőtöbblet több mint 90%-át is elnyelik. Mélyük pedig kincsesbánya. Nem, nem a Kis Hableány csecsebecséiről, de még csak nem is a Titanic maradványairól van szó, hanem fémekről. Fémekről, melyekre talán nagyobb szükség van, mint valaha: ezek szükségesek ugyanis az akkumulátorgyártáshoz.
Akkumulátort igényelnek többek közt az elektromos járművek, melyek sokak szerint megoldást jelentetnének az üvegházhatású gázok kibocsátásának elharapódzására. Támogatói úgy gondolják, emiatt a fenntartható jövő kulcsa a mélytengeri bányászat technológiájában rejlik, megint mások úgy vélik, ezzel örökre megpecsételnénk óceánjaink sorsát – írja a BBC Earth.
De mit is takar a mélytengeri bányászat?
A mélytengeri bányászat (DSM, az angol deep-sea mining rövidítése) még viszonylag újkeletű iparág, mely során az óceánok mélyéről, nagyjából 4000-6000 méter mélyről nyernek ki értékes ásványokat. Ilyen anyagok a mangán, a réz, a cink és a kobalt is. Utóbbit használják az akkumulátorok jelentős részének megalkotásához – írja a The Ocean Foundation.
Lehetséges ezen ásványok kinyerése anélkül, hogy visszafordíthatatlan károkat okoznánk az óceánok ökoszisztémájában?
A mélytengeri bányászat támogatói legtöbbször azzal érvelnek annak szükségessége mellet, hogy ez az egyetlen olyan módszer, mellyel kivitelezhető az ásványok folyamatos kitermelése. Emellett úgy vélik, jóval kevesebb kárt okozunk általa, mint a jelenlegi szárazföldi bányászat során. Például Indonézia és a Kongói Demokratikus Köztársaság területén, ahol rendkívül intenzív ütemben folyik felszíni bányászat, olyan hátrányok keletkeznek, mint az erdőirtás, a lég- és vízszennyezés valamint a biodiverzitás veszélyeztetése.
Megint más tudósok már egy ideje kongatják a vészharangokat a mélytengeri bányászat miatt. Úgy gondolják, ezzel visszafordíthatatlan károkat okozunk a bolygó az óceánok „egészsége” szempontjából. Sőt, nem csak a vizekéből, hiszen az emberi egészségre is káros hatást fejthet ki az innovatív technológia. Mélytengeri bányászat révén ugyanis mérgező fémek kerülhetnek a táplálékláncba, valamint újabb fokozatra kapcsolhat a klímaváltozás.
Mi lesz az élőlényekkel?
A mélytengeri bányászat során a szakemberek fejlett vákuumtechnológiát alkalmazva nyerik ki az iszapos üledék „kincseit”. Ám ekkora az ottélő organizmusokat is megbolygatják, sok olyat is, mely máshol nem képes növekedni. Ilyen élőlény például a korall és a tengeri szivacs is.

A képet a KIEL 6000 ROV kamerái készítették az SO268-as expedíció során a Clarion Clipperton Zone (CCZ) tengerfenékén. Az expedíció a JPIO MiningImpact projekt részeként valósult meg. A projekt arra irányult, hogy a mélytengeri mangángumó-bányászat milyen hatással van az ottani ökoszisztémákra. A képen egy tengeri csillag látható mangángumók között.
Forrás: Wikimedia Commons
A mélytengeri fajok nem csak az óceánok ökoszisztémája szempontjából hasznosak: akár a humánegészségügynek is segítő kezet nyújthatnak. Például egy új koronavírus mutáns diagnosztizálásához is hasznos lehet egy bizonyos mélytengeri mikroba, valamint a tudósok már jó ideje tanulmányozzák a mélytengeri szivacsok vegyi anyagait. Úgy vélik, azok további munkájuk révén akár olyan betegségekre is jelenthetnek gyógyírt, mint a HIV vagy a rák.
Így már még inkább elgondolkodtató, vajon érdemes-e bányászatot folytatni az óceánok mélyén, veszélyeztetve azok érzékeny, de annál értékesebb élővilágát.
Ez is érdekelhet:
Miért olyan sós a Holt-tenger?
James Webb: Magyar űrkutató avat be minket az űrtávcső titkaiba
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk