Videó: Ilyen Dubai mesterséges esője, amellyel a magas hőmérséklet ellen küzdenek
Az Egyesült Arab Emírségek a felhőmagvasítás nevű módszert alkalmazza, hogy mesterséges esőt generáljon, ezzel küzdve a hihetetlenül magas hőmérséklet ellen.
Az Egyesült Arab Emírségek egy érdekes módszert, az úgynevezett felhőmagvasítást (angolul cloud seeding) alkalmazza, amivel esőt tudnak létrehozni a borzasztó hőség ellen – írja beszámolójában a Unilad.
Az Egyesült Arab Emírségek mesterséges esője
Az Öböl menti országból származó felvételek ennek a folyamatnak az eredményét mutatják. Látható, ahogy az eső felhőkarcolókra és autópályára zúdul.
This is Dubai’s artificial rain which happens because of cloud seeding pic.twitter.com/O5Uqcf4xC7
— Historic Vids (@historyinmemes) April 8, 2024
Az Egyesült Arab Emírségek éghajlata nagyrészt száraz, nagyon kevés éves csapadékkal és perzselő hőmérséklettel, amely gyakran eléri a 40 Celsius-fokot, sőt, tavaly még 50 fokot is mértek az országban.
A két legnagyobb város, Dubai és Abu-Dzabi egyaránt a Perzsa-öböl partján fekszik, ami némi hőmérsékletbeli enyhülést jelent az ott lakók és oda látogatók számára. Az Egyesült Arab Emírségek kormánya azonban fontos lépéseket tett annak érdekében, hogy növelje a csapadék mennyiségét az ország száraz éghajlatában: felhőmagvasítási akcióba kezdett.
A felhőmagvasítás folyamata
Egyes vélekedésekkel ellentétben ez a folyamat nem hoz létre felhőket. Ahhoz, hogy a mesterséges esőt előidéző technika működjön, már ott kell néhány lennie felhőnek, maga a módszer pedig egyelőre még igencsak fejlesztés alatt áll.
“A felhőmagvasítás lényege, hogy megfelelő méretű részecskéket juttatnak a felhőkbe, amelyeken aztán összegyűlnek a mikroszkopikus vízcseppek, a megnövekedett tömegű részecskék pedig a vízzel együtt csapadék formájában a földre hullanak” – írja az ipon.hu.
A fejlesztés hosszú ideje tart, az Egyesült Arab Emírségek felhőmagvasítási programja még az 1990-es években kezdődött, és azóta a NASA-val és az amerikai Nemzeti Légkörkutató Központtal való együttműködésben valósult meg.
2022-ben az ország mintegy 311 felhőmagvasítási küldetést hajtott végre, ami közel 1000 órányi repülést jelentett.
Mariam Almheiri, az Egyesült Arab Emírségek korábbi éghajlatváltozási és környezetvédelmi minisztere a következőket nyilatkozta a The Nationalnek: “Bár az esőzés fokozásának közvetlen célja a csapadékmennyiség növelése, a felszín alatti vizek feltöltése és az édesvízellátás javítása, ne feledkezzünk meg az esőzés szélesebb körű és messzemenő hatásairól a víz- és élelmiszerbiztonságra, valamint a turizmusra és az időjárás mérséklésére”.
Emellett remélik, hogy a mesterséges eső által előidézett csapadéknövekedés segít enyhíteni az éghajlatváltozás hatásait, valamint jobb környezetet teremt az Egyesült Arab Emírségek idegenforgalmi iparának támogatásához.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?