Tévedtek a kutatók az Uránuszt illetően, sokkal érdekesebb belülről, mint gondolták
A tudósok nagyon meglepődtek, mikor rájöttek, hogy metánt találtak az Uránusz mélyén. Ez azt jelenti, hogy a kék bolygó sokkal több gázt tartalmaz, mint korábban gondolták. A planétán végzett korai kísérletek szerint a bolygó elsősorban héliumból és hidrogénből áll, némi metánnal, de egy új tanulmány szerint utóbbiból jóval nagyobb mennyiség található.

Az Uránusz. Fotó: NASA, James Webb
Az Uránusz túl messze van, hogy mindent tudjunk róla
Érdekes azonban, hogy nem gázformában van, hanem fagyott vagy “pépes”, mint egy mekis shake, és a kék bolygó magjában rekedt. Az Izraeli Technológiai Intézet és a Kaliforniai Santa Cruz Egyetem kutatói felfedték, hogy az eredmények ellenére, amelyek szerint az Uránusz teljes egészében jégből áll, nagyjából 10 százaléka valójában metán.
A tanulmány azt állítja, hogy az Uránusz jégóriásként való besorolása nem állja meg a helyét, és a hatalmas mennyiségű metán segíthette a bolygó kialakulását. A bolygóról még sok mindent nem tudni, mivel 3 milliárd kilométerre található a Földtől, a történelem során pedig mindössze egyetlen űrszonda repült el mellette. A Voyager 2 még az 1980-as években látogatta meg, így a tudósok abban a hitben maradtak, hogy a bolygó teljes egészében jégből áll.

PrtScr/Youtube
A rend kedvéért a kutatók több százezer modellt készítettek az Uránusz belsejéről, és megpróbálták meghatározni, hogy melyik modell hasonlít leginkább a jégóriás tömegére és méretére. Mindegyik modell különböző mennyiségű metánt, héliumot és hidrogént tartalmazott, de a kutatók úgy találták, hogy a legtöbb gázelemet tartalmazó modellek hasonlíthattak jobban az igazira.
Most azt próbálják jobban megérteni, hogy miért áll a bolygó jégből, ha az Uránuszon belül hatalmas mennyiségű felhalmozódott gáz található. A további vizsgálatokkal több információt szerezhetünk a bolygóról és a közeli óriásokról, például a Neptunuszról, hogy hogyan alakultak ki, és jobban megmagyarázzák, milyen elemekből állnak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?