A tollundi férfi maradványa egy 2400 éves gyilkosságot segített megoldani
A tollundi férfi, egy 2400 éves mocsári maradvány felfedezése egy lenyűgöző, ősi rejtélybe avat be minket.
Az Ancient Origins beszámolója szerint 1950-ben dán erdészek bukkantak rá Silkeborg mellett egy mocsárban a figyelemre méltó állapotban fennmaradt maradványaira. Kezdetben egy nemrégiben elhunyt férfinak gondolták, de a további vizsgálatok során kiderült a kora és egyedülálló konzerváltsága.

Hihetetlen állapotban maradt fenn a tollundi férfi. Sven Rosborn/Wikimedia
A tollundi férfi, aki olyannyira jól megőrzött állapotban került elő, hogy azt hitték, egy modern kori ember
A hagyományos temetkezési helyektől eltérően a mocsarak oxigénszegény környezetet kínálnak, ami megállítja a bakteriális bomlást és elősegíti a kivételes megőrzést. A tollundi férfi jól megőrzött bőre, amelyet a tőzegmohának és a minimális oxigénnek tulajdonítottak, lenyűgözte a tudósokat. Annak ellenére, hogy csontjai és szervei idővel elpusztultak, a felfedezéskor derűs arckifejezése békés halálra utalt.
Több elmélet is született arról, hogy mi lehetett a tollundi férfi sorsa. Míg egyesek szerint akasztással kivégzett bűnöző, mások szerint egy pogány istenségnek szánt áldozat volt, figyelembe véve a temetését övező rituális elemeket.
Ettől függetlenül maradványai felbecsülhetetlen értékűek, és páratlan betekintést nyújtanak a vaskori életbe, amit utolsó étkezésének és szokatlan gyommagfogyasztásának elemzése is bizonyít.

A tollundi férfi maradványai. Chocho8/Wikimedia
A tollundi férfi megőrzésére és tanulmányozására irányuló erőfeszítések tovább folytatódnak. Még úgy is, hogy a jelenlegi állapotának megőrzése nagy kihívást jelent. Az ujjlenyomatelemzéstől a DNS-szekvenálásig a kutatók célja, hogy megfejtsék genetikai tulajdonságait, és segítségével fényt derítsenek az ősi népességekre.
A férfi szó szerint maradandó öröksége nem csak a tudomány világában szólt nagyot, ugyanis irodalmi műveket, zenét és még televíziós utalásokat is ihletett.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?