Fizikusok szerint az univerzum tele lehet a fénynél is gyorsabban mozgó anyaggal
Egy új kutatás szerint az univerzum tele van olyan részecskékkel, amelyek képesek a fénynél gyorsabban haladni. Ez a forgatókönyv pedig akár a jelenlegi kozmológiai modellünk továbbfejlesztett változata is lehet.
Az elmélet persze elég izzadságszagú, de korántsem légbőlkapott. Bár a tachion nevű furcsa részecskék valószínűleg nem léteznek, az ötlet nem egy Zs kategóriás sci-fi-író tollából született.
A Live Science szerint a fizikusok ugyanis már évtizedek óta játszadoznak létezésének gondolatával, alapvető kérdéseket vetve fel az univerzum működésével kapcsolatban.
Egy új tanulmányban a kutatók azt írták, lehetséges, hogy a tachionok alkotják a sötét anyagot, amelyet jelenlegi technológiánkkal nem vagyunk képesek megfigyelni, azonban a feltételezések szerint az univerzumban lévő anyag mintegy 85 százalékát teszi ki. A tachionokkal szemben ráadásul a tudósok széles körben elfogadottnak tartják a sötét anyag létezését.
Mivel ennek csak a jelentős gravitációs hatását látjuk, nem tudjuk, hogy valójában miből áll. Éppen ezért a kutatók minden lehetséges válaszra nyitottak.
Lehet az elméletnek igazságalapja?
Mint kiderült, a kutatók szerint a tachionokkal teli kozmosz megmagyarázhatja a világegyetem folyamatos tágulását. A standard kozmológiai modellben az úgynevezett sötét energia létezése miatt tágul a világegyetem. Ezen, szintén nem megfigyelhető jelenség mellett a feltételezések szerint még a sötét anyag is eltörpül, mivel a teljes univerzum akár 70 százalékát is kiteheti, írja a Futurism.
A sötét energia nélkül a világegyetem összes tömegének puszta gravitációja előbb-utóbb lelassítaná, de lehet, hogy meg is állítaná a tágulást. Ehelyett arra jöttek rá a kutatók, hogy a tágulás üteme valójában gyorsul. Ezt pedig a sötét energia jelenlétével magyarázzák.
A tachionok gyorsítják az univerzum tágulátát?
Ha a tachionok léteznek, és sötét anyagként áthatják az univerzumot, akkor magyarázatot adhatnak erre a gyorsulásra is. Megállapították, hogy egy ilyen forgatókönyv szerint a tachionos sötét anyag kezdetben lassítaná az univerzum tágulását, mielőtt megfordulna, és gyorsulást okozna, ahogyan azt most látjuk.
Eddig az ezt alátámasztó bizonyítékaik az Ia típusú szupernóvák megfigyeléseiből származnak, amelyek bizonyos típusú kettős csillagrendszerekben keletkező szupernóvák típusát jelentik, amikor egy haldokló csillag összeomlik és felrobban.
Ezek a különleges szupernóvák szolgálnak standard gyertyaként, azaz ismert fényességű kozmikus objektumokként, amelyeket a csillagászok referenciaként használhatnak a távolságok kiszámításához.
Valójában azt is az Ia típusú szupernóvák standard gyertyaként való felhasználásának köszönhetjük, hogy megtudtuk, hogy a világegyetem tágulása gyorsul.
Bár a tachionok és potenciális létezésük akár meg is válaszolhatja az univerzum egyik legnagyobb rejtélyét, messze vagyunk még attól, hogy az elmélet beigazolódjon. Viszont rávilágít arra, hogy mennyi mindent meg kell még ismernünk a világegyetem működésével kapcsolatban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?