Az első római császár 2000 éves villáját találhatták meg hamuba temetve
A Tokiói Egyetem kutatói egy közel kétezer éves épületet fedeztek fel Dél-Olaszországban, egy vulkáni hamu által eltemetett ókori római romokat tartalmazó helyszínen. A kutatócsoport úgy véli, hogy az épület az első római császár, Augustus (Kr. e. 63 – Kr. u. 14) villája lehetett.
Az első római császár villája lehetett
A Muramacu Mariko professzor által vezetett csapat 2002-ben kezdte meg a Vezúv északi oldalán, a Campania régióban található Somma Vesuviana romjainak feltárását. Az ókori beszámolók szerint Augustus a vulkántól északkeletre fekvő villájában hunyt el. Később pedig ott emeltek emlékművet számára, hogy tisztelegjenek a római császár eredményei előtt. A villa pontos helyét azonban homály fedi.
A Tokiói Egyetem kutatói feltárták a raktárként használt épület egy részét. Az egyik falon tucatnyi amfora, azaz kerámiaedény volt felsorakoztatva, emellett találtak egy kemencét is, amelyet valószínűleg a fürdő melegítésére használták. A fal egy része beomlott, és tetőcserepek voltak szétszóródva a padlón.
A kemencéből származó szén kormeghatározása után megállapították, hogy a legtöbb minta az első századból származik. A régészek szerint semmi sem datálható a következő időszakból, éppen ezért úgy gondolják, hogy a kemencét ezután már nem használták.
Továbbá szerintük valós esélye lehet, hogy az épület a császár villája volt, ugyanis rendelkezett egy magánfürdővel, amelyet csak befolyásos személyiségek rezidenciájába telepítettek.
Azt is megosztották, hogy a fürdő Augustus halálakor nem volt használatban, és később egy nagy templomnak tűnő épületet építettek a helyére.
A romokat borító vulkáni habkő a csapat által végzett kémiai elemzés szerint a Vezúv Kr. u. 79-es kitörése során keletkezett láva, kőzetek és forró gázok piroklasztikus áramlásából származik. A hegy déli lejtőjén fekvő Pompeii ugyanebben a kitörésben teljesen elpusztult.
“Húsz év után végre eljutottunk ide” – idézi Aojagi Maszanorit, a Tokiói Egyetem emeritusát az Asahi.com. Aojagi professzor még a 2002-ben a lelőhely feltárását megkezdő kutatócsoport vezetője volt.
“Ez egy jelentős fejlemény, amely segít meghatározni, hogy mi történt és milyen károk keletkeztek a Vezúv északi oldalán. Ezáltal pedig egy jobb, átfogóbb képet kaphatunk a 79-es félelmetes erejű kitörésről.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra