A legmélyebb lyuk a Földön- Ezért temették be a “pokol kapuját”
Hogy függ össze a világ legmélyebb lyuka és a hidegháború? Már az iskolában megtanultuk, hogy a Mariana-árok a föld legmélyebb pontja, a maga 11,000 méteres mélységével. Ez tulajdonképpen igaz is, kivéve, ha figyelembe vesszük a mesterséges fúrásokat is – ebben az esetben a szovjetek viszik a prímet.
A 20. századi szovjet-amerikai rivalizálásról elsősorban az űrverseny vagy az atomprogram jut eszünkbe, de természetesen a verseny ennél jóval több fronton zajlott. Ezek közé tartott az is, hogy ki ér el először a Föld belsejéhez. A legközelebb a szovjetek jutottak, több mint 12 ezer méter mélyre, de azóta nem haladtak tovább, sőt az egészet betemették – ennek a történetét idézi fel a Unilad.
A legmélyebb lyuk paraméterei
A szovjetek 1970-ben a Kola-félszigeten kezdtek fúrásba, a végső, 12,262 méteres mélységet pedig 1984-ben érték el. Egy ilyen elképesztő szám után joggal feltételezhetnénk, hogy a lyuk széltében is viszonylag méretes, de a valóság ennek épp az ellenkezője. A lyuk átmérője körülbelül akkora, mint egy hétköznapi lapos tányéré. A ma már egy vasfedéllel lefedett járat láttán tehát semmi nem utal arra, hogy a fedél alatt a Föld legmélyebb lyuka rejtőzik.
Ami kiderült
Természetesen a Föld középpontjának elérése nem kizárólag egy értelmetlen versengés tárgyát képezte. A tudósok a Föld rétegeit és azon belül földkérget akarták tanulmányozni A legnagyobb meglepetést az okozta, amikor a szovjetek vizet találtak, de nem ez volt az egyetlen dolog a mélyben.
A vízen kívül a felsőbb rétegben, körülbelül egy kilométer mélyen, rezet, magnetitet és nikkelt is találtak, három kilométernél pedig a Holdról hozott mintához hasonló kőzetet – veszi számba az Orion Magazine.
A víz felfedezése egyébként azért volt különösen hihetetlen a nyugati kutatók számára, mert egészen addig meg voltak győződve arról, hogy 5 km mélyen a kéreg olyan vastag, hogy a víz nem képes áthatolni rajta- árulta el Uli Harms, aki maga is egy ilyen fúráson dolgozott, csak éppen a német változaton.
Miért hagyták abba?
A legmélyebb lyuk kifúrása tehát mégsem volt hiábavaló, bár az eredeti célt nem sikerült teljesíteni. A tudósok egészen át akartak fúrni a földkérgen, de még így is csak az 1/3-áig jutottak. A lyuk mélyén azonban olyan magas volt a hőmérséklet (körülbelül 180 fok), hogy egyszerűen képtelenek voltak tovább haladni, nem volt rá eszköz. Abban, hogy a fúrólyuk teljesen lekerült a napirendről, valószínűleg a 80-as évek végén megkezdődő politikai destabilizáció is szerepet játszhatott.
A pokol bejárata
Az elhagyatott lyukból egy idő után furcsa hangok hallatszottak, így keresztelték el a “pokol bejáratának”. Azt beszélték, hogy ezek a hangok a pokolban szenvedők sikolyai – derül ki a Daily Star írásából. Az erről szóló hírek még a nyugati világot is elérték – a kilencvenes éveken több lapban is jelent meg cikk a témáról.
A pokoli hőségen kívül azonban más veszélytől nem kellett tartani, hiszen azóta kiderült, hogy a többi eredménnyel ellentétben a hangoknak semmi közük nincsen a projekthez. Az akkoriban terjedő felvétel készítői egy olasz horrorfilm és a New York-i metró hangját keverték a hátborzongató végeredményért.
A legmélyebb lyuk a Földön ma már csupán turistalátványosság.
Ezeket is érdemes elolvasni:
Az űr fontosabb lehet a földi élethez, mint gondoltuk
A Szovjetunió félbevágott városában nem olyan volt az élet, mint amilyennek gondolnád
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?