Püthagorasz, akinek neve egyet jelent az általános iskolában tanított matematikai tételekkel, az intellektuális zsenialitás és a logikus gondolkodás megtestesítője. Ha azonban mélyebben elmerülünk a történetében, egy sokkal rejtélyesebb és furcsább alakot fedezhetünk fel, mint azt matematikai öröksége sugallja. Az ókori görögök számára Püthagorasz nemcsak matematikus volt, hanem misztikus, vallási szektavezér, sőt gyilkos is.
Püthagorasz Kr. e. 570 körül született Szamosz szigetén, és misztikus és mitológiai környezetben nevelkedett. Követői szerint Apollón isten fiának tartották, akit isteni tulajdonságokkal és természetfeletti erőkkel ruháztak fel. A magas, jóképű és karizmatikus Püthagorasz elindult a tanulás és a megvilágosodás útján, és végül egy vallási szektát alapított, amely istenként tisztelte őt — History Collection.
Püthagorasz tanításai túlmutattak a puszta matematikai elveken; azt hirdette, hogy a világegyetemet számok és matematikai harmóniák irányítják. Püthagoreusok néven ismert követői a számokat szent egységekként tisztelték, és minden egyes számértéknek isteni jelentőséget tulajdonítottak. A hetes szám a bölcsességet jelképezte, a nyolcas az igazságosságot, a tízet pedig a legszentebb számnak tartották, amelyet buzgó áhítattal imádtak.
Püthagorasz a számok megszállottja és egyéb furcsaságok
Püthagorasz számok iránti megszállottsága azonban a fanatizmus és a brutalitás útjára vezette. Amikor egyik tanítványa, Hippaszosz felfedezte az irracionális számok létezését, és ezzel megkérdőjelezte Püthagorasz világképét, a matematikus gyilkossághoz folyamodott. Egy csónak fedélzetén történt megrázó incidens során Püthagorasz megfojtotta Hippaszoszt, elfojtva ezzel a matematikai tanítását fenyegető felfedezést.
Matematikai különcségein túl Püthagorasz bizarr hiedelmeket és gyakorlatokat is vallott. A vegetarianizmus híve volt, de fóbiája volt a babtól, fogyasztását a kannibalizmussal tette egyenlővé. Mivel meg volt győződve arról, hogy a bab a halottak lelkét tartalmazza, Püthagorasz úgy vélte, hogy a bab elfogyasztása a szülők felfalásához hasonlít, amit erkölcsileg visszataszítónak tartott.
Püthagorasz sajátosságai kiterjedtek a személyes halálára is. A krotoni polgárok üldözték, mert megpróbálta hitének érvényre juttatását, és Püthagorasz tragikus véget ért. Egy beszámoló szerint nem volt hajlandó egy babföldre lépni, és üldözői ezt követően megölték. Egy másik változat szerint egy templomban ostromolták, ahol inkább éhen halt, minthogy elfogyassza az általa gyűlölt szent babot.
Visszatekintve Püthagorasz nemcsak matematikai zseniként, hanem összetett és ellentmondásos személyiségként jelenik meg.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?