94 év után megtalálták a II. Ramszeszt ábrázoló szobor másik felét
Egy nemzetközi régészcsoport feltárta II. Ramszesz egyiptomi fáraó rég elveszett szobrának felső részét. A felfedezés közel 100 évvel azután történt, hogy a szobor alsó felét először azonosították.
1930-ban Günther Roeder német régész feltárta a II. Ramszeszt ábrázoló szobor alsó részét. Ramszesz Kr. e. 1279 és 1213 között uralkodott a Nílus-völgyben és a tágabb értelemben vett Egyiptomi Birodalomban, ami a történelem egyik leghosszabb ideig trónon lévő fáraójává tette, olvasható az IFLScience beszámolójában. II. Ramszesz továbbá egyike azon kevés egyiptomi fáraóknak, akiről a történelemben nem jártasak is hallottak már.
Ramszesz fáraó szétszórt volt az utóbbi időben
Az újonnan felfedezett szoborrészletet az egyiptomi turisztikai minisztérium és a Colorado Boulder Egyetem közös csapata találta meg a Kairótól mintegy 240 kilométerre délre fekvő Hermopolisz ókori város romjait kutatva.
A szobor teteje körülbelül 3,8 méter hosszú, és Ramszeszt ülő helyzetben ábrázolja. Emellett kettős koronát és fejdíszt visel, amelyen a királyi kobra látható. A kutatók szerint a teljes szobor körülbelül 7 méter magas lehetett, mészkőből készült, és a hátán hieroglifikus írások vannak, amelyek a fáraót magasztalják.
A hermopoliszi ásatásokat eredeti célja egy vallási központ megtalálása, amely egykor az Újbirodalom korszakában állt itt. Ennek időszaka a Kr. e. 16. századtól a Kr. e. 11. századig tartott, és a római korig (Kr. e. 30-tól Kr. u. 641-ig) tartott.
A kutatók a megtalált szobordarab mellett ősi kék és sárga pigmentek nyomait is megtalálták, amelyeket elemezve további betekintést nyerhetnek a szoborba és a készítésének idejébe. “Nagyon izgalmas lesz a pigmentek tudományos elemzése” – lelkesedett Yvona Trnka-Amrhein, a Colorado Boulder Egyetem adjunktusa nyilatkozatában. Lehetséges, hogy a pigmenthez kevert talajminták még több információval szolgálhatnak a terület történetéről.
Újra megtalálta önmagát
Most, hogy a szobor felső fele előkerült, Trnka-Amrhein kollégája, Basem Gehad, az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium munkatársa javaslatot nyújtott be a szobor egyesítésére.
Egyelőre azonban nem világos, hogy ha a javaslatot elfogadják, hol helyezik el a befejezett szobrot. Hamarosan azonban eldől, hogy a helyszínen marad, vagy múzeumban helyezik majd el.
A szobor nemrég megtalált felső részéről készült kép Yvona Trnka-Amrhein professzor nyilatkozatában tekinthető meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon