Mutáns ebolavírust hoztak létre kínai tudósok
Egy kínai orvosi egyetem kutatói az ebolavírus egy mutánsát hozták létre ahhoz, hogy állatkísérleteket végezhessenek, kijátszva a biztonsági előírásokat. A kutatók úgy vélik, hogy ez a betegség feltérképezésének új dimenzióit nyithatja meg, de természetesen sokakban kelt rossz érzést a vírus elszabadulásának lehetősége.
Az eddigiek alapján működik is az elméletük és tudnak a variánssal további állatkísérleteket végezni. A Daily Mail cikkéből kiderül, hogy eddig öt hím és öt nőstény hörcsögöt oltottak be a halálos dózissal, hogy a tüneteket vizsgálni tudják. A megfigyelések a vírus terjedése és a kezelése szempontjából is fontosak lehetnek.
A kísérlet
Az ebolavírussal veszélyessége miatt a laborok nagy részében nem lehet kísérleteket folytatni, ezért állították elő egy módosított változatát. Ehhez a Vesicular stomatitis vírust használták alapul, amihez az ebola glikoproteinjét kapcsolták, így biztosítva a megtámadott sejtek fertőzését. A biológiai laboratóriumok munkabiztonságának négy kategóriája van (biosafety levels), amelyek közül az ebolavírus a negyedik, legveszélyesebbe tartozik, ez a mutáns azonban csak a második fokozathoz tartozi a négyből, ami mérsékelt kockázatot jelent.
A kutatások során háromhetes szíriai aranyhörcsögöket vizsgáltak. A nőstények 18 százalékos súlyvesztéssel 2-3 napon belül pusztultak el, míg a hímek a testsúlyuk 15 százalékát vesztették el és körülbelül 3 és fél napig bírták. Meglepő módon azonban köztük volt két túlélő, ráadásul 20 százalékos súlygyarapodással. A tünetek közé tartozott továbbá a szem váladékozása, egyéb szisztémás tünetek, valamint többszervi elégtelenség is fellépett.
Az elpusztult állatok szerveit tovább vizsgálták, amiből kiderült, hogy a vírus a szívben, májban, gyomorban, tüdőben, vesében, a belekben és az agyszövetben is felgyűlt. Az értékek a májban voltak a legmagasabbak, az agyban pedig a legalacsonyabbak.
Ezek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a hörcsögök kifejezetten jó alanyok arra, hogy az ebola által okozott látóidegi betegségeket jobban megismerhessék. A tudósok megállapították azt is, hogy a betegség kifejezetten gyors lefolyású volt és a tünetek valóban hasonlítottak az embereknél jelentkezőkhöz, tehát a kísérlet nem volt hiábavaló.
Az ebolajárvány kilátásai
A legutóbbi ebolajárvány 2014 és 2016 között zajlott a nyugat-afrikai térségben, számtalan halálos áldozattal. A hivatalos adatok szerint a kétéves periódusban 28 ezer betegből több mint 11 ezren haltak meg, ami nem túl bizalomgerjesztő arány. Természetesen a kísérletek hallatára többekben felmerülhet, hogy van-e esély arra, hogy a vírus új, mesterséges formája valahogy “elszabadul”.
Felmérések szerint az ilyen kiszivárgások kifejezetten gyakoriak, tulajdonképpen minden évben előfordulnak esetek. A szakemberek véleménye szerint azonban ha ez a vírus kikerül a laboratóriumból, minimális esélye van, hogy nagy mértékben terjedni és fertőzni kezd. Mi több, nemrég az NPR is megírta, hogy kifejlesztettek egy vakcinát, ami a halandósági arányt a felére csökkentette.
Ezeket is érdemes elolvasni:
Minek ide alkohol? Saját bélbaktériumainktól is be lehet rúgni
Borzalmas kísérlet: 22 kisgyereket használtak fel a döbbenetes kutatás elvégzésére
Kiemelt kép forrása: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény