Videó: Ilyen belezuhanni egy fekete lyukba
Ha valaha is gondolkodtál azon, milyen lehet egy fekete lyukba zuhanni, de kihagynád a spagettifikálódást, akkor örülni fogsz a NASA bejelentésének.
Egy új, 360°-os videó megmutatja, milyen lenne megkerülni egy ilyen félelmetes objektumot, mielőtt belevetnénk magunkat az eseményhorizontba, számol be az IFLScience.
Fekete lyuk-szimulátor
A fekete lyuk eseményhorizontja az a pont, ahonnan nincs visszaút. Pontosabbam, az a felület, ahonnan tényleg nincs visszatérés. Amint valami átlépi ezt a küszöböt, még a fény sem menekülhet ezen szörnyek gravitációs vonzása elől. A NASA szuperszámítógépének segítségével most megnézhetjük, milyen lenne egy fekete lyuk körül repülni, vagy akár beleesni abba.
“Az emberek gyakran kérdeznek erről, és ezeknek a nehezen elképzelhető folyamatoknak a szimulálása segít összekapcsolni a relativitáselmélet matematikáját a valós következményekkel” – magyarázta Jeremy Schnittman, a NASA Goddard Űrrepülési Központ asztrofizikusa, aki a vizualizációt készítette.
“Ezért két különböző forgatókönyvet szimuláltam. Az egyikben egy kamera, amely egy bátor űrhajóst helyettesít, épphogy elkerülte az eseményhorizontot, és visszatért a biztos halálból, a másikban pedig átlépte a határt, megpecsételve ezzel a sorsát.”
Az első videó éppen ezt mutatja be, ahogyan a kamera először megtesz néhány kört az objektum körül, majd beleveti magát, és eltűnik az eseményhorizont mögött.
A szóban forgó fekete lyuk hasonló a Sagittarius A*-hoz, amely a Tejútrendszer középpontjában tanyázik. Tömege 4,3 milliószor nagyobb, mint a mi Napé, eseményhorizontja pedig 25 millió kilométer átmérőjű.
A vizualizáción 640 millió kilométerről indulva, és gyorsabban halad, mint a fény.
“Ha van választásunk, akkor mindenképp egy szupermasszív fekete lyukba essünk bele” – vélekedett Schnittman.
“A csillagtömegűek, amelyek nagyjából 30 naptömegűek lehetnek, sokkal kisebb eseményhorizonttal és erősebb árapályerőkkel rendelkeznek, amelyek szétszakíthatják a közeledő objektumokat, mielőtt azok elérnék a horizontot.”
A második szimulációban pedig a kamera megközelíti a szupermasszív fekete lyukat, majd affelé zuhan, mielőtt sikerülne elmenekülnie.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon