Mi történt a kalózok királyának hajójával?
A Fancy, Henry Every félelmetes, 46 ágyús zászlóshajója a kalózok korszakos szimbóluma, és a valaha volt egyik leggyorsabb és legütőképesebb kalózhajó.
A Britannica szerint Every (1653-1696) állítólag a királyi haditengerészetnél és kereskedelmi, valamint kalóz- és rabszolgahajókon is szolgált, mielőtt 1691 körül ő maga kalózkodásba kezdett.
A kalózok királya egyszerű kereskedőnek indult
1694-ben egy spanyol szolgálatban álló hajóhoz csatlakozva segített kitervelni egy lázadást, és megválasztották új kalózhajója, a Fancy – eredeti nevén Charles II – névre átkeresztelt hajó kapitányává.
Ez az ötödosztályú fregatt 40 ágyúval büszkélkedhetett, és a kor hajógyártásának krémje volt, derül ki az Ancient Origins beszámolójából.
Every parancsnoksága alatt a Fancy a korabeli kalózhajókra jellemző átalakításokon esett át. A teljesítményének és mozgékonyságának fokozása érdekében a díszeket, köztük faragványokat és a felesleges fedélzeti szerkezeti elemeket eltávolították súlycsökkentés gyanánt.
Ezek az átalakítások nemcsak a hajó sebességén javítottak, de egyben Every és a teljes kalóztársadalom hozzáállását bemutatják, mely szerint mindent alárendeltek egy hatékony ‘munkaeszköz’ érdekében.
Az ágyúk, kézifegyverek és robbanóanyagok félelmetes arzenáljával felszerelve a Fancy olyan erő volt, amellyel számolni kellett a nyílt tengeren. A legtöbb kalóz által használt szlupok, azaz apró vitorlások és a két árbócos hajók mellett a Fancy hatalmasnak számított.
Every legénysége ráadásul harcedzett gazemberekből állt, akik a karddal és lőfegyverekkel egyaránt jól képzettek voltak. Ezzel pedig meg is volt a receptjük a teljes dominanciára.
Miután 1695-ben az Afrikát megkerülve számtalan hajót kifosztottak, a Fancyhez mások is csatlakoztak, és Avery vezetésével egy kis flotta a Vörös-tenger torkolatához hajózott, ahol megtámadták az indiai Mogul Birodalom Mekkából visszatérő flottáját, és a világ legnagyobb értékű kincsével lógtak meg, majd váltak köddé.
Every ekkorra érte el a ‘szupersztár’ státuszt, ugyanis ő lehetett az első ember, akiért nemzetközi hajtóvadászat indult, ráadásul busás vérdíjért és bűnbocsánatért cserébe, azonban soha nem került elő.
A Fancy története végül a feledés homályába merült, de öröksége az egyik legérdekesebb kalóztörténetként maradt fenn.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Webb fordulatos története arról, hogy majdnem el sem indult
Feltárták a 2700 éve elhagyott asszír fővárost
Karácsonyi csoda az Esztergomi Bazilikában – Ne hagyd ki!
Oroszország készen áll a rakétapárbajra Amerikával – Putyin sajtótájékoztatója
Pillanatképek a pálos rend történetéből: alázattal az Isten nagyobb dicsőségéért
Elrontjuk a gyerekeinket? A túl sok ajándék veszélyes hatásai