Rájöhettek, miért volt olyan erős a 2022-es, rekordot döntő vulkánkitörés
A tudósok új magyarázattal álltak elő arra, hogy miért volt olyan heves a 2022-es, rekordot döntő tongai vulkánkitörés. A robbanást gáz válthatta ki, nem pedig a magma és a víz közötti reakció, ahogyan azt korábban feltételezték.
Megvan, mi lehetett az oka a vulkánkitörés pusztító erejének
A Hunga Tonga-Hunga Ha’apai egy víz alatti vulkán a Csendes-óceán déli részén, amely 2022. január 15-én tört ki, és ezzel a valaha feljegyzett legintenzívebb villámvihart, valamint az ókor óta az első megacunamit szabadította el, írja a Live Science.
Korábbi kutatások szerint a víz alatti kitörést két összeolvadó magmakamra táplálta, de hogy pontosan mi váltotta ki a robbanást, az mindeddig tisztázatlan maradt.
“A korábbi modellek magma-víz kölcsönhatást feltételeztek, de a hőátadási megfontolások szerint ez tarthatatlan, és a műholdas adatok nem szolgáltatnak közvetlen bizonyítékot”
– írták a kutatók a Journal of Volcanology and Geothermal Research című folyóiratban.
Ehelyett a mélységi és műholdas megfigyelések is arra utalnak, hogy a vulkán belsejében lévő tömítés alatt kolosszális mennyiségű gáz halmozódott fel.
Ez pedig 2021. december 19. és 2022. január 13. közötti kisebb kitörések sorozata után január 15-én hirtelen feltört a felszínre.
A tömítés a vulkáni kőzetek és a vulkán mélyéről felszálló gázok közötti reakció során alakulhatott ki.
“Ma már jól ismert, hogy a magmás gázok, a kén-dioxid és hidrogén-klorid tartalma között gyors reakciók játszódnak le, amelyek a forrástól a felszínig terjedve olyan ásványokat hoznak létre, mint az anhidrit, a kvarc és a szulfidok. Ezek képződése az áramlási utak elzáródásához és potenciálisan a vulkánon átáramló gázáramlás lezárásához vezet.”
A vulkán belsejében rekedt gáz valószínűleg több hónapon keresztül halmozódott fel, majd elérte azt a pontot, amikor a nyomás végül mindent vitt.
A föld alatt felgyülemlett energia olyan nagy volt, hogy 58 kilométer magasba repített egy hamufelhőt, és egy 850 méter mély és 2-3 km széles krátert robbantott ki.
A kutatók megjegyzik, hogy a tongai kitörés, amely talán még az 1883-as, indonéziai Krakatau kitörésénél is erősebb volt, úgy táplálta magát, hogy egyre mélyebb kőzetrétegeket robbantott le, és egyre nagyobb nyomású gázt szabadított fel, amely “szuperkritikus” állapotba került.
A kitörés végül lecsillapodott, ahogy a gáztározó kiürült, és tengervíz ömlött a tátongó kráterbe.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon