Lenyűgöző sebészeti módszerrel mentették meg az egyik legnagyobb angol királyt
1403 nyarán Anglia stabilitását egy lázadás fenyegette, július 21-én pedig két szembenálló angol sereg csapott össze Shrewsbury közelében. Köztük volt az akkor mindössze 16 éves Henrik herceg, a későbbi V. Henrik király is, akit egy nyílvessző talált arcon.
Mivel az élete forgott kockán, Henriket a csatához közeli Kenilworth várba vitték. A szinte lehetetlen feladatra pedig, hogy megmentse a trónörökös életét, John Bradmore királyi sebész vállalkozott, derült ki az Ancient Origins beszámolójából.
Bradmore aprólékosan részletezte az általa végzett eljárást, lépésről lépésre leírva mindent a kényes művelet kapcsán. A seb mélysége 15 centiméter volt, amibe már csak belegondolni is félelmetes.
Ezért készült a későbbi király minden portréja oldalnézetből
Szembesülve azzal a kockázattal, hogy a nyílhegy veszélyesen közel marad a gerinchez, Bradmore módszeres megközelítést dolgozott ki.
Újszerű technikákat alkalmazva Bradmore kiszélesítette a sebet, hogy helyet teremtsen a nyílhegy eltávolításához. A kínzó fájdalommal együtt Henrik herceg figyelemre méltóan nyugodt maradt, és gyakorlatilag lábon kihordta a megpróbáltatásokat.
A sebész alapossága azonban nem ért véget a műtét befejeztével. Bradmore úttörő szerepet játszott a sebgyógyítás és fertőtlenítés módszerének létrehozásában, ugyanis a sebet napi rendszerességgel különleges oldatokkal tisztította.
Elhivatottsága és a beavatkozás sikere pedig nemcsak királyi kegyelemben, hanem a történelemkönyvek egy fejezetében is részesítették.
A Henrik hercegen végrehajtott sikeres műtét a középkori sebészi képességek emlékét őrzi, bemutatva a szakemberek találékonyságát egy olyan korszakban, amelyet gyakran alábecsülnek az orvosi fejlesztések tekintetében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon