A keleti blokk nyugati határvidékének jelentős részén az 1960-as évekre már felépült a “vasfüggöny”, Berlin azonban ebből kimaradt. Hatvan évvel ezelőtt a keletnémet vezetés belátta, máshogy már nem tudják visszatartani a szabadság és egy jobb élet reményében nyugatra távozó állampolgárait, ezért a kettéosztott német fővárosban 1961. augusztus 13-án éjjel az NDK “államhatárának biztosítása céljából” a kelet-német hadsereg és a rendőrség egységei 45 kilométer hosszúságban szögesdróttal, drótakadályokkal lezárták Kelet- és Nyugat-Berlin határát. A gyűlölt falat 1989. november 9-én, maguk a berliniek kezdik el lebontani.
1961 augusztusára hevessé vált a nagyhatalmi vita a német kérdésről, különösen a II. világháborút követően kettéosztott főváros nyugati részéről. Az NDK sérelmezte, hogy a nyitott berlini határon szabadon közlekedő, keleten élő, de nyugati oldalon dolgozó polgárai hatalmas veszteséget okoznak a német szocialista államnak. Végül augusztus 13-án éjjel az NDK “államhatárának biztosítása céljából” a kelet-német hadsereg és a rendőrség egységei 45 kilométer hosszúságban szögesdróttal, drótakadályokkal lezárták Kelet- és Nyugat-Berlin határát, majd falat építettek. Az addigi 80 szektorátlépő helyett csak 12 maradt nyitva. A berlini fal rendeltetése az volt, hogy megakadályozza a kelet-német állampolgárok addigi tömeges méretű menekülését Nyugat-Berlinbe.

Fotó: Luis Diego Hernández/Unsplash
A 155 kilométer hosszú, az NDK területén egész Nyugat-Berlint körülvevő betonfal-rendszer vonalán 295 figyelőtorony és 43 föld alatti bunker volt. A “határ” 50-100 méter szélességben a pártállami területen tilos zóna volt mindenki számára, megközelíthetetlenségét az állig felfegyverzett határőrökön kívül kutyák futtatására szolgáló sáv, vizesárkok, külön gépkocsiút biztosította.
138 áldozat
A fal fennállása alatt mintegy ötezer embernek sikerült átjutnia, s körülbelül ugyanennyit fogtak el szökés közben. A fal történetét kutató közalapítvány (Stiftung Berliner Mauer) adatai szerint – 138-an vesztették életüket. (2019-es adat).
A berlini falnál érvényben lévő tűzparancs utolsó áldozata az alig 20 éves mecklenburgi pincér, Chris Gueffroy volt, akit 1989. február 6-ra virradó éjszaka lőttek le. Az utolsó áldozat Winfried Freudenberg volt, aki házi készítésű hőlégballonnal menekült át a falon, azonban Nyugat-Berlinben lezuhant és szörnyethalt, 1989. március 8-án. A halálesetek fele a fal fennállásának első öt évében történt.
A Berlini Fal Múzeum 2009. évi kutatásai szerint Németország szovjet megszállási övezetében, majd az NDK-ban a határon 1347-en haltak meg 1945 és 1989 között. Ezen a listán nemcsak a határon lelőtt menekültek szerepelnek, hanem az öngyilkosságot elkövető, meglepően nagyszámú NDK-s határőrök is.

Fotó: Claudio Schwarz/Unsplash
A strand után irány a nyugat
A fal sorsa végül 1989-re pecsételődött meg, nem kis részben hazánk jóvoltából. A Balaton mellett nyaraló – és sok esetben rokonlátogatást nálunk megszervező – keletnémet turisták tömegesen indultak útnak Ausztria felé. Hazánk végül 1989. szeptember 11-én 0 órától megnyitotta határait az NDK polgárai előtt, rést nyitva az NDK-s menekülők számára.
Ezzel a Vasfüggöny és így a berlini fal egy csapásra értelmetlenné vált. Az NSZK prágai követségének keletnémet menekülők általi megszállása után az NDK már arra kényszerült, hogy saját területéről engedélyezze egyes polgárai kiutazását. Miután maga a szovjet vezetés jelezte, hogy az NDK nem zárkózhat el a változások elől, egy kormányülést követően november 9-én maguk a berliniek – mindkét oldalról – nekiestek a falnak és kezdtek neki a jelképes bontásnak.
Ugyanakkor a fal hivatalos és szakszerű bontása csak 1990. július 13-án kezdődött. A munkálatokat az NDK-határőrség 300 fős műszaki alakulata végezte, és a belvárosi falszakasz bontásával november 30-án végeztek is. Mindössze 6 szakasz maradt meg, ezek emlékműként ma is állna.
Még Budapestre is kerültek darabok
A bontás után a világ több városába is kerültek darabok. Így például egy elemet a kaliforniai Ronald Reagan Elnöki Könyvtár udvarán állítottak ki, van egy Brüsszelben, az Unió brüsszeli székhelye előtti téren, és persze Budapesten is. A “hazai” darabot korábban a Tabánban helyezték el, ám a betonelemeket többször is megrongálták, ezért azokat a Máltai Szeretetszolgálat zugligeti Befogadás Házának kertjébe helyezték. 2010-ben a Terror Háza elé került egy harmadik faldarab.
2017 májusában a brüsszeli NATO-csúcstalálkozó alkalmával a tagországok vezetői a katonai szervezet új székházának kertjében felavatták a berlini fal emlékművét. 2018-ban műemléki státuszt kapott a berlini fal egy újra felfedezett darabja. A német főváros északi csücskében található, 80 méter hosszú falszakasz felfedezését januárban egy helyi amatőr történész, Christian Bormann jelentette be. Nagyjából 18 évvel ezelőtt bukkant rá a falszakaszra, de a hatóságoknak csak ezután jelentette, mert amiatt aggódott, hogy az időjárás súlyos károkat
okoz az építményben.
Szakértők szerint a Pankow-ban álló öreg téglafalat az 1960-as években építették bele az eredeti falba, és a munkálatok során megerősítették, valamint szögesdrótot helyeztek a tetejére.

Érdemes elolvasniElutasították Hirosima kérését: nem tarthattak gyászszünetet az áldozatok emlékére
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt