Rekonstruálták a történelem talán leggazdagabb emberének arcát
Az ókori Egyiptomot hatalma csúcsán vezette, élő istenként tisztelték, és ő volt Tutanhamon nagyapja. Most pedig kiderült, hogyan is nézett ki III. Amenhotep.
A fáraó, akit egy régész a valaha élt egyik leggazdagabb emberként jellemzett, példátlanul virágzó és nemzetközi hatalommal rendelkező időszakon keresztül vezette Egyiptomot.
A valaha volt leggazdagabb uralkodó lehetett a maga idejében
Őt tartják az egyik legnagyobb fáraónak, és több szobra maradt fenn, mint bárki másnak. Az arcáról azonban még soha nem készült rekonstrukció. Most a koponyájából származó adatok felhasználásával egy csapat közel 3400 év óta először tárta fel valódi vonásait.
Michael Habicht, az ausztráliai Flinders Egyetem régésze elmondta, hogy egészen másképp nézett ki, mint a szobrokon látható fáraó.
“Ez egy nyugodt arc egy olyan emberhez képest, aki a békét hirdette és a legnagyobb gazdasági jólét idején élt. Lehet, hogy ő volt az egyik leggazdagabb ember, aki valaha élt, legalábbis a maga korában mindenképp. A rendelkezésre álló maradványok elemzésével viszont sajnos nehéz megállapítani a halál okát.”
Az 1970-es években végzett kutatások szerint Amenhotep III elhízott, beteg és mozgásszegény ember volt, ráadásul szinte teljesen megkopaszodott és élete utolsó éveiben fogászati problémáktól szenvedett.
Magas nem, de nagy fáraó volt
“Bár Egyiptom egyik igazán ‘nagy’ királya volt, testmagassága körülbelül 156 cm, ami az egyik legalacsonyabb uralkodóvá teszi, akit a fennmaradt múmiákból ismerünk. Ez viszont nem tükröződik a művészetben, a róla mintázott műalkotások gigantikusak.”
Cicero Moraes brazil grafikus keltette életre az uralkodót, és elmesélte, hogy a rekonstrukció a fáraó koponyájának digitális újrateremtésével kezdődött, a múmiáról készült képek és adatok felhasználásával.
Ezután élő donoroktól származó további adatokat használtak fel a király orrának, fülének, szemének és ajkának valószínűsíthető méreteinek és helyzetének meghatározásához.
“A történelmi ismeretek alapján III. Amenhotep széles, erős testalkatú volt, ezért használtuk magas testtömegindexű egyének adatait. Más fáraókról készült közelítésekhez képest ez volt a legteljesebb, mivel a ruhákat és a kiegészítőket is modelleztük.”
“El voltunk ámulva a végeredménytől. Egy teljes mellszobrot látni ezekkel a színekkel és az arc nyugalmával fantasztikus érzés.”
Ez a mi ajándékunk mindazoknak, akik értékelik a történelmet.
A fáraót életében isteni tisztelettel tisztelték, és azt állította, hogy Amun isten volt az igazi apja. Amenhotep neve valójában azt jelenti, hogy “Amun elégedett”.
A feltételezések szerint III. Amenhotep, a történelem talán leggazdagabb uralkodója 40 és 50 éves kora között halt meg, és utódjának egy hatalma és gazdagsága csúcsán lévő királyságot hagyott hátra. A róla készült rekonstrukció a Daily Mail oldalán tekinthető meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?