Végre rájöhettek, mi okozta a neandervölgyiek kihalását
Ősi rokonaink, a neandervölgyiek az elejétől fogva kihalásra voltak ítélve. Ám majdnem két évszázaddal a maradványaik felfedezése után a tudósok még mindig azon töprengenek, hogy mi okozta végső pusztulásukat.
Az Indy100 szerint most azok a szakemberek, akik betegségek szerepét vizsgálják pusztulásukban, a világ legrégebbi ismert emberi vírusait tárták fel.
Nem az végezhetett a neandervölgyiekkel, amire számítottak a kutatók?
Ezeket a baktériumokat pedig egy több mint 50 ezer évvel ezelőtti neandervölgyi csontok között találták meg.
A kutatás során átfésülték az oroszországi Csagirszkaja barlangból előkerült két, neandervölgyi maradvány DNS-adatait.
A São Paulo-i Szövetségi Egyetem munkatársai három különböző típusú DNS-vírus (adenovírus, herpeszvírus és papillomavírus) genomjának nyomait keresték.
Legnagyobb örömükre mindhárom csoport maradványait azonosították.
Ezzel ezek lettek a valaha talált legrégebbi emberi vírusok, elhódítva a koronát a korábbi cím birtokosaitól, akiket egy 31 600 éves Homo sapiens maradványaiban találtak, írja az IFLScience.
A szerzők tanulmányukban azt állítják, hogy nemcsak a vírusgenomokat lehet azonosítani régészeti mintákban, hanem azt is, hogy a neandervölgyiek is szenvedhettek ugyanazoktól a vírusoktól, amelyek ma minket sújtanak.
Az adenovírusok például számos ismert betegséget okoznak, a náthától kezdve a gyomor- és bélhuruton át a kötőhártya-gyulladásig, míg a papillomavírusok a méhnyakrákkal való kapcsolatukról ismertek.
A herpeszvírusok pedig közismerten a hidegallergia és a nemi herpesz okozói, de kapcsolatba hozhatók az Epstein-Barr-vírussal is, amely mononukleózishoz és más súlyos betegségekhez vezethet.
A kutatók szerint a neandervölgyiek érzékenyebbek lehettek erre a három vírusra, ami nagy szerepet játszhatott a kipusztulásukban.
“Összességében az adataink arra utalnak, hogy ezek a vírusok olyan vírusokat képviselhetnek, amelyek valóban megfertőzték a neandervölgyieket” – fejtette ki a tanulmány szerzője, Marcelo Briones a New Scientistnek.
Ennek ellenére Briones és kollégái elismerik, hogy a vírusok önmagukban nem biztos, hogy kiirtották a neandervölgyieket, de megjegyzik, hogy könnyen szerepet játszottak benne.
“Ahhoz, hogy ezt a hipotézist alátámasszuk, be kellene bizonyítani, hogy ezeknek a vírusoknak a genomjai megtalálhatók a neandervölgyiek maradványaiban, mi pedig megtettük” – mondta Briones.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van