A berlini fal 1989-es leomlása bebizonyította, hogy a fal nem volt törhetetlen, ellentétben a Superfest pohárral. E szeizmikus változás közepette azonban a keletnémet találékonyság egy kevésbé ismert története is felbukkant, amely túllépett a határokon, és a mai napig lenyűgöz – a Superfest Glass története.
A Superfest Glass világába vezető út váratlanul kezdődött, és egy véletlen találkozás indította el, amikor egy berlini fotóboltban keletnémet laboratóriumi poharakkal találkoztunk. Bár kezdetben egy letűnt korszak relikviáinak tartották, a további kutatás során az innováció és a rugalmasság lenyűgöző története tárult fel — írja a Digital Cosmonaut.
A Superfest Glass, amely kivételes tartósságáról találóan kapta a nevét, Kelet-Németország leleményesség és technológiai fejlődés iránti elkötelezettségének bizonyítéka volt. A Superfest Glass a kocsmákban és éttermekben mindenütt előforduló üvegtörés problémájának megoldására irányuló igényből született, és a várakozásokat felülmúló megoldásként jelent meg.
A törhetetlen pohár
A Superfest Glass középpontjában egy forradalmi kémiai eljárás, az ioncsere állt, amelyet a berlini Adlershofban működő Központi Szervetlen Kémiai Intézet fejlesztett ki. A keletnémet tudósok aprólékos kutatás és kísérletezés révén tökéletesítették az üveg kémiai keményítésének módszerét, amely az üveget a hagyományos üvegnél akár 15-ször ellenállóbbá teszi a töréssel szemben.
Az 1977-ben szabadalmaztatott eljárás során az üveget kálium-klorid oldattal kezelték, amely kitöltötte az üveg felületén lévő mikrorepedéseket, és jelentősen megnövelte az üveg tartósságát. Az eredmény egy olyan üveg lett, amely nem csak visszapattan, ha leejtik, hanem egy második esélyt is kínál a felfogásra, minimalizálva a törést és csökkentve a hulladék mennyiségét.
Az innovatív tervezési elvekkel párosulva a Superfest Glass gyorsan a minőség és a megbízhatóság szinonimájává vált. A Generalkollektiv, amelynek élén olyan látnoki elmék álltak, mint Paul Bittner és Fritz Keuchel, élen járt egy olyan univerzálisan sokoldalúan felhasználható üveg tervezésében, amely könnyű, helytakarékos és rendkívül tartós volt.
A találékonyságáért elismert Superfest Glass elismeréseket kapott, többek között 1980-ban a rangos „Good Design” díjat, ami megerősítette helyét a kelet-németországi design ikonjaként.
A tökéletes termék, amely csődbe vitte a gyárat
A Superfest Glass gyártása 1980 áprilisában kezdődött Schewpnitzben, és a következő évtizedben becslések szerint 110 millió darabot gyártottak belőle. A felespoharaktól a söröskorsókig a Superfest Glass az innováció és a kiválóság szellemét megtestesítve díszítette az asztalokat Kelet-Németország-szerte.
Az újraegyesítést követően Németországban végigsöpörtek a változások szelei, így a Superfest Glass sorsa is veszélybe került. A schewpnitzi gyár 1990-ben bezárta kapuit, ami egy korszak végét jelentette. Kereskedelmi sikere és a mecénások körében tanúsított tartós népszerűsége ellenére a Superfest Glass a kapitalizmus áradatának áldozatául esett, és a tervezett elavulás korában elavultnak minősült.
A probléma, hogy a kapitalizmusban nem hatékony olyan terméket gyártani, amely nem romlik el. Mivel a poharak gyakorlatilag törhetetlenek voltak, így szinte sosem kellett belőlük új. Emiatt a gyárnak nem voltak megrendelései és végül tönkrement.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm