Lenyűgöző képek: Csavart galaxist észlelt a Hubble, amely kozmikus illúziót rejthet
A Hubble Űrteleszkóp lenyűgöző képe a poros „vonatroncs” NGC 4753 csavart galaxisról felfedi, mi lehet az egyik legnagyobb optikai csalódás a közeli univerzumban.
Ez a valaha készült legjobb kép az NGC 4753-ról, egy olyan galaxisról, amelynek egyedien torz porsávjai vannak, amelyek miatt egyesek „vonatroncs-galaxisnak” nevezték el, írja a Live Science.
A Hubble Űrteleszkópról készült új kép, amelyet a Gemini South teleszkóppal januárban készített hasonló kép nyomán tettek közzé, minden eddiginél részletesebben mutatja az NGC 4753 csavart galaxist.
Space photo of the week: Hubble spots a twisted 'train-wreck' galaxy that may hide a cosmic illusion https://t.co/WjPOclZHHG
— Live Science (@LiveScience) May 19, 2024
Mit is látunk pontosan?
A kép közepén egy fényes fehér mag található, sötétbarna porsávok pedig szinte hálószerű alagutat vagy sátrat hoznak létre a mag körül.
Az NGC 4753 lencse alakú galaxis – a Tejútrendszerhez hasonló spirálgalaxis és egy elliptikus galaxis keresztezése.
A galaxisok ezer arca
A Tejútrendszerünk a spirálgalaxisok széles osztályának egyik példája, amelyet a spirálkarok jelenléte határoz meg. Ezek a galaxisok óriási forgó szélkerekekre hasonlítanak, palacsintaszerű csillagkoronggal és központi kidudorodással vagy szoros csillagkoncentrációval, írja a NASA.
Az elliptikus galaxisok alakja a teljesen kerektől az oválisig terjed. Ritkábban fordulnak elő, mint a spirálgalaxisok. A spirálokkal ellentétben általában kevés gázt és port tartalmaznak, és nagyon csekély szervezettséget vagy szerkezetet mutatnak. A csillagok véletlenszerű irányban keringenek a mag körül, és általában idősebbek, mint a spirálgalaxisok, mivel kevés az új csillagok kialakulásához szükséges gázból.
A lencsés, csavart galaxisok
A lencsés galaxisok a spirálok és az elliptikus galaxisok egyfajta keresztezése. Megvan a spirálgalaxisokra jellemző központi dudor és korong, de nincs karjuk. De az elliptikus galaxisokhoz hasonlóan a lencse alakú galaxisok is régebbi csillagpopulációkkal rendelkeznek, és kevés a folyamatban lévő csillagképződés.
A tudósoknak van néhány elmélete a lencse alakú, illetve a csavart galaxisok fejlődéséről. Az egyik elképzelés szerint ezek a galaxisok régebbi spirálok, amelyek karjai elhalványultak. Egy másik azt javasolja, hogy a lencsék spirális galaxisok egyesüléséből alakuljanak ki.
Mégsem illik a képbe
A tudósok felvetették, hogy az NGC 4753 egyedi megjelenése egyszerűen a mi rálátásunknak köszönhető; ha közvetlenül felülről néznénk, a National Science Foundation szerint egy spirálgalaxishoz hasonlíthat.
Úgy gondolják, hogy az NGC 4753 körülbelül 1,3 milliárd évvel ezelőtt egyesült egy törpegalaxissal, ami megmagyarázhatja, honnan származnak a magja körüli porsávok.
A csavart galaxis története
Az NGC 4753-at először William Herschel csillagász fedezte fel 1784-ben, és azóta két ismert szupernóva-robbanás történt ott. Mindkét robbanás nagyon ritka Ia típusú szupernóva volt: egy fehér törpecsillagból (a napszerű csillag kompakt maradványából) és egy nagyobb kísérőcsillagból álló kettős csillagrendszerek felrobbannak. Mivel az ilyen típusú szupernóvák pontosan ugyanolyan belső fényerővel világítanak, a csillagászok a világegyetem távolságának mérésére használják őket. Használhatók még annak mérésére is, hogy milyen gyorsan tágul az univerzum.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon