11 órán át harcoltak, hogy kiderítsék, tényleg olyan jó volt-e ez az ókori görög testpáncél
Az ókori görög testpáncél elég erős volt ahhoz, hogy 3500 évvel ezelőtt megvédjen egy mükénéi katonát a csatában. Ezt egy új kísérlet során derítették ki, amely során 13 katona 11 órán át harcolt a páncél replikájában.
A kutatók fogtak egy páncélruhát, amelyet 1960-ban találtak régészek Dendrában, az egykori Mükéné közelében fekvő faluban, és 13 katonát toboroztak görög tengerészgyalogosok közül, hogy teszteljék a lelet védelmi képességeit, számolt be a Greek Reporter.
Elvitték az ókori görög páncélt a tesztpályára
A tanulmány a PLOS One című folyóiratban jelent meg. A régészeket már évtizedek óta foglalkoztatja, hogy a páncél, amely egy sisakból és egy bronzlemezekből hajtogatott vértből állt, tényleg elég strapabíró volt-e a harchoz.
“A felfedezés óta kérdéses volt, hogy a páncélt pusztán rituálék során vették elő, vagy harci használatra készült-e”
– magyarázta a tanulmány vezető szerzője, Andreas Flouris. “A dendrai páncél az egyik legrégebbi teljes páncélzatnak számít az európai bronzkorból.”
Ezt kiderítendő, a kutatók ellátták az önkénteseket a páncélok és fegyverek lehető legpontosabb másolatával, majd 11 órán át szimulálták a bronzkori háborút a görög költő, Homérosz Iliásza alapján, amely nagyjából a trójai háború utolsó 50 napjáról szól.
“Megszereztük a késő bronzkori harci szimuláció létrehozásához szükséges információkat. Ezek ahhoz kellenek, hogy reprodukálni tudjuk az elit harcosok által az ebben a korban végzett napi tevékenységeket”
– fejtette ki Flouris kollégáival. “De az akkori görög éghajlat adatait is felhasználtuk a trójai bronzkor végi környezeti feltételek újrateremtéséhez”.
A kutatások szerint a késő bronzkorban a hőmérséklet ebben a régióban nagyjából 18-20 Celsius-fok lehetett, az éves relatív páratartalom pedig nagyjából 70-80 százalék közötti.
A kutatók a replikákat aranyozott rézből és cinkből készítették, az eredeti bronzhoz legközelebb álló ötvözetből. A páncél méretre is pontosan egyezett a lelettel, és a szerzők szerint összesen 23 kilogrammot nyomott.
Valóban hatékonynak bizonyult
A kísérletek során az önkéntesek különböző összecsapásokban vettek részt, a párbajokon át a szekeres és hajós küzdelmekig. A páncél nem korlátozta senki harci képességét, és nem okozott komoly megterhelést a használójának. A kísérlet pedig bebizonyította a kutatóknak, hogy a páncél évezredekkel ezelőtt megállta a helyét a csatában.
“Az ilyen típusú páncélok bizonyosan alkalmasak voltak harci használatra, és nem csak szertartási elemek voltak” – fejtette ki Flouris és kollégái.
“A mükénéi kardok és lándzsák hatékonyságát és változatosságát már régóta elismerik. A nehéz páncélzat hozzáadása jelentős előnyöket biztosíthatott a mükénéi elit harcosoknak azokkal szemben, akiknek csak pajzsuk volt a védekezéshez, vagy a Közel-Keleten használatos könnyebb páncélzattal rendelkeztek.”
A kutatók szerint a mükénéiek így a legjobban felszerelt katonák közé tartoztak abban az időszakban.
“Ha hozzávesszük a páncélozott harcosok kombinációját, akik szekérrel mentek a csatába, és így frissen, fáradtság nélkül érkeztek a frontvonalhoz, akkor ezek a harcosok félelmetes ellenfelek lehettek.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?