‘Rejtett struktúrákat’ találtak mélyen a Hold sötét oldala alatt
A tudósok több milliárd éves titkokat ástak elő a Hold mélyéről. Égi kísérőnket évezredek óta nagy érdeklődés övezi, de most a kínai űrprogramnak köszönhetően kezdjük megérteni a történetét.
2018-ban a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) Csang’o-4 leszállóegysége lett az első űrszonda, amely leszállt a túloldalon, azóta pedig hihetetlen képeket készített a becsapódási kráterekről és ásványi anyagmintákat is szerzett, olyan információkat szerezve a felszín felső 300 méterének struktúrájáról, amelyre a kutatók régóta várnak, írja az Indy100.
Végre megérthetjük a Hold túloldalát is
Május elején végre közzétették a Csang’o-4 eredményeit, a Journal of Geophysical Research: Planets című folyóiratban közzétett eredmények pedig azt mutatják, hogy a Hold felszínének felső 40 métere több réteg porból, talajból és törött kőzetből áll. Ezekben a rétegekben egy kráter rejtőzik, amely egy nagy tárgy becsapódása által keletkezett – állítja Jianqing Feng, az arizonai Tucsonban működő Planetary Science Institute asztrogeológiai kutatója.
Ez alatt Feng, aki a felfedezés társvezetője volt, kollégáival öt különböző holdi lávaréteget fedezett fel, amelyek évmilliárdokkal ezelőtt alakultak ki. A szakértők úgy vélik, hogy a Holdunk 4,51 milliárd évvel ezelőtt született, amikor egy Mars méretű objektum a fiatal Földbe csapódott, és kiszakított egy jókora darabot bolygónkról – jegyzi meg a Live Science.
Az ezt követő mintegy 200 millió év során az objektumot űrsziklák sorozták, és számos becsapódás repedéseket hagyott a felszínén. Feng magyarázata szerint a Földhöz hasonlóan a Hold köpenye is tartalmazott olvadt magmát, amely a vulkánkitörések sorozatával beszivárgott az újonnan keletkezett repedésekbe.
A Csang’o-4 által szolgáltatott új adatok azonban azt mutatták, hogy minél közelebb volt a vulkanikus kőzet a felszínhez, annál vékonyabb lett.
“A Hold lassan lehűlt, és a későbbi vulkáni szakaszban elfogyott a gőz. Az energiája idővel gyengült.”
Úgy tudjuk, hogy kísérőnkön a vulkáni tevékenység egymilliárd és 100 millió évvel ezelőtt szűnt meg, ami azt jelenti, hogy nagyrészt “geológiailag halottnak” tekinthető. Feng és kollégái azonban felvetették, hogy a felszín alatt még mindig lehet mélyen eltemetett magma. A szondának még sok feladata lesz, és a kutatók remélik, hogy ez csak a kezdete a Hold feltérképezésének.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő