Te is meghallgathatod a dalt, amit egy szenvedő bűnös valagára festettek
Van valami egészen különleges abban, amikor egy jól ismert műremeken évszázadokkal később felfedezünk egy rejtett vagy diszkréten elhelyezett nyomot, esetleg utalást, szélsőséges esetben akár egy dal kottáját.
Képzeljük magunkat annak az orvosnak a helyébe, aki először vette észre az emberi agyat Michelangelo Ádám teremtése című festményén. Ez az a híres freskó, ahol Isten, az angyalok kísérete és köpenyük pontosan leképezi a főbb idegrendszeri struktúrákat, köztük az agyalapi mirigyet, a homloklebenyt és a látóideget.
Az elképesztő részletesség miatt nehéz ilyen nyomokra bukkanni
Nem tudjuk, mi ösztönözhette a művészt, de figyelembe véve a boncolás és a fiziológia iránt mutatott nagy érdeklődését, nem volt különösebben meglepő.
Azonban van egy, ha nem is érdekesebb, de sokkal mókásabb lelet is. Néhány évvel ezelőtt az internet lázba jött, mivel egy Amelia nevű, vállalkozó kedvű blogger rögzítette és feltöltötte Hieronymus Bosch 1490 és 1510 között festett, Gyönyörök kertje című képének kottáját, szúrta ki az Open Culture.
Barlangdallam
A történet szórakoztató aspektusa, hogy Amelia a kottát egy szenvedő bűnös fenekére írva találta.
A pórul járt muzsikus lélek a festmény jobb alsó sarkában látható, ahol Bosch a pokol különböző kínzási módszereit mutatja be páratlan részletességgel.
A szerencsétlen pokollakó egy kinyitott kottáskönyv tetején fekszik hason fekve, egy gigantikus lant által összezúzva, miközben egy varangyszerű démon a nyelvét nyújtja dallamos feneke felé. A jelenet fölött egy másik lakó egy hárfára van felfűzve.
Az Amelia által átírt és rögzített darab az alábbi videóban hallható. Mivel a festőről alig maradtak fenn életrajzi adatok, talán soha nem tudjuk meg, hogy miért döntött úgy, hogy ezt a bizonyos dallamot írja fel valaki püspökfalatjára.
Talán azért döntött úgy, hogy a poklot ábrázoló képébe zenét illeszt, mert bűnös élvezetnek tekintette. Érdemes meghallgatni, hogy szól a 600 éves fenékdallam.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak