Egy 60 millió évvel ezelőtt kihalt állatcsoporthoz képest figyelemre méltóan sokat tudunk arról, hogyan éltek a dinoszauruszok. Annak megértése azonban, hogy milyen gyorsan tudtak futni, továbbra is lenyűgöző és vitatott téma a tudósok körében. A népszerű médiában, például a Jurassic Parkban a velociraptorok könnyedén üldözik az embereket, de vajon melyik dinoszaurusz volt valójában a leggyorsabb?
A dinoszauruszok sebességének meghatározása többféle megközelítés kombinációját igényli, mivel a közvetlen bizonyítékok ritkák. A nyomjelek, vagyis a nyomvonalak adnak némi támpontot, de ezen ősi lények sebességének pontos megragadásához nem csak lábnyomokra van szükség.
Az egyik módszer a dinoszauruszok anatómiájának vizsgálatát foglalja magában. Az olyan jellemzők, mint a comb- és lábszárcsontok hossza, utalhatnak az állat sebességére. Ez a módszer analóg a mai állatok, például a strucc sebességének megértéséhez, amely a leggyorsabb röpképtelen madár, és óránként 55-70 kilométeres sebességgel képes futni — írja az IFLS.
Velociraptorok és Ornithomimosaurusok: gyors versenyzők
A gyakran gyors ragadozóként ábrázolt velociraptorok valóban gyorsak voltak. Dr. David Button, a londoni Természettudományi Múzeum dinoszauruszkutatójának becslései szerint a Velociraptorok óránként körülbelül 40 kilométeres sebességet is elérhettek, legalábbis rövid szakaszokban. Ez a sebesség lenyűgöző, de nem a leggyorsabb a dinoszauruszok között.
A leggyorsabb dinoszauruszok címét leginkább az Ornithomimosauria, közismert nevükön a “madárutánzók” csoportja viseli. Hosszú lábaikkal és könnyű testfelépítésükkel a mai struccokra hasonlítanak, ezért ezek a dinoszauruszok jól alkalmazkodtak a futáshoz. Becslések szerint sebességük óránként 48 kilométer körül lehetett. Anatómiai jellemzőik, különösen hosszú lábszárcsontjaik arra utalnak, hogy a struccok sebességével vetekedhettek.
A nyomvonalakból származó felismerések
A dinoszauruszok által hátrahagyott lábnyomok egy másik módszerrel is megbecsülhető a sebesség. A lábnyomok közötti távolságot és a lábak méretét elemezve a tudósok nagyjából meg tudják becsülni, hogy egy dinoszaurusz milyen gyorsan mozgott. A Kaliforniai Egyetem paleontológiai múzeuma szerint a nyomokból feljegyzett leggyorsabb dinoszaurusz sebesség körülbelül 43,5 kilométer/óra volt, ami Usain Bolt, a leggyorsabb emberi sprinter sebességéhez hasonlítható.
A nyomvonalakért felelős konkrét dinoszaurusz azonosítása kihívást jelent, mivel a lábnyomok hasonlóak az egyazon csoporton belüli különböző fajok között. Ráadásul a nyomvonalak gyakran a futáshoz nem ideális körülmények között, például puha talajon maradtak fenn, ami torzíthatja a sebesség becslését.
Számítógépes modellek és evolúciós robotika
A részletesebb elemzéshez a tudósok az evolúciós robotikát használják az izomzat számítógépes modelljeinek létrehozására. Ezek a modellek az élő és kihalt kétlábú fajok sebességét is megjósolják anatómiájuk alapján. Egy tanulmányban olyan fajokat, mint az emu, a strucc és az ember, olyan kihalt dinoszauruszokkal hasonlítottak össze, mint a Compsognathus, a Velociraptor, a Dilophosaurus, az Allosaurus és a Tyrannosaurus.
Az eredmények azt mutatták, hogy a Compsognathus, egy kicsi, mozgékony dinoszaurusz volt a leggyorsabb a vizsgált kihalt fajok közül. A Jurassic Park rajongói talán emlékeznek a bosszantó “compies”-ekre, amelyek a tengerparton okoztak gondot – ezeket a dinoszauruszokat valóban kihívás lett volna lehagyni.
Nem minden dinoszaurusz volt sebességdémon
Míg egyes dinoszauruszok hihetetlenül gyorsak voltak, mások sokkal lassabbak. A félelmetes Tyrannosaurus rex például, félelmetes hírneve ellenére, nem a sebességre termett. Becslések szerint egy fürge sétával könnyedén le lehetett volna győzni egy T. rexet, ami némi megkönnyebbülést jelent azoknak, akik üldözési forgatókönyvet képzelnek el.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe