Halálos sebet is ejthet a holdi por a jövő űrhajósain
A NASA már javában arra készül, hogy több mint 50 év után először visszatérjen a Hold felszínére. Eközben egy új elmélet szerint az űrhajósok, akik megteszik ezt az óriási második lépést az emberiségért, sokkal kevésbé lesznek biztonságban, mint azt bárki gondolta volna.
Phil Metzger, a Közép-Floridai Egyetem fizikusa a Scientific American című lapnak adott interjút.
Elmondta, hogy a gyorsan mozgó és hihetetlenül mérgező holdi por – amit találóan homokfúvásnak neveztek el – lehetséges veszélyeiről szóló új eredmények azt jelentik, hogy az asztronautáknak valószínűleg szigorúbb biztonsági előírásokat kell betartaniuk, hogy túléljék a Hold viszontagságait.

Forrás: Wikimedia Commons
Porból porrá, porral?
Bár a kutatók már az első holdutazás óta tudják, hogy a rakéták miatti homokfúvás károsíthatja a berendezéseket és jelentős eróziót okozhat, írja a Futurism.
A folyamat mikéntjét övező kérdések miatt pedig el kell gondolkodniuk az űrhajósok, a berendezések és a felszín biztonságára vonatkozó legjobb módszereken, mivel közeleg az első Artemis-küldetés időpontja.
Ez az új elmélet azonban megkérdőjelezi, hogy a jelenlegi védelmi eszközök egyáltalán megfelelőek-e a robbanás hatásának túléléséhez.
Metzger volt az egyik megalkotója annak a NASA-irányelvnek, amely szerint a kis leszállóegységek ne érjenek földet az Apollo leszállóhelyek kb. 1,9 kilométeres körzetében, hogy megvédjék a helyszínt az űrhajók homokfúvásától.
Már korábban is voltak működő elméletek a rakéták homokfúvásának veszélyességéről, de Metzger számára a számok nem igazán illettek össze.

Az Artemis-1. Fotó: Creative Commons CC BY-NC 2.0
A holdi por lehet a legnagyobb fenyegetés?
Legújabb munkájában Metzger azt gyanítja, hogy ahelyett, hogy a rakéták kiáramló gázai felkavarnák a port és elhordanák a holdfelszínt, a talajjal párhuzamosan kavarná azt fel, amely a korábban gondoltnál sokkal veszélyesebb lehet.
Emiatt a kísérőnk porát alkotó apró, felgyorsult sziklák 4-10-szer gyorsabban mozoghatnak, mint azt a tudósok korábban gondolták, ami azt jelentené, hogy az űrruháknak és űrhajóknak extra erősítésre lenne szükségük.
A változtatások eszközölése azonban végső soron a NASA-n és a nemzetközi űrhajózási közösség többi tagján múlik.
„A holdi por által egy űrhajóban okozott kár mértéke nagyságrendekkel rosszabb lehet, mint hittük”, vélekedett Metzger.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum