5 óra alatt 150 földrengés rázta meg az olasz vulkánt
Az olaszországi Campi Flegrei vulkánt mindössze 5 óra alatt 150 földrengés sújtotta.
Európa ébredező Campi Flegrei vulkánja az elmúlt 40 év legnagyobb szeizmikus raját élte át, május 20-án este 150 földrengés rázta meg a dél-olaszországi régiót.
Földrengés-sorozat
A szeizmikus raj május 20-án, helyi idő szerint valamivel este 8 óra előtt kezdődött, amelynek során 4,4-es erősségű földrengést is regisztráltak a felszín alatt 2,5 kilométeres mélységben – írták közleményükben a szakértők. A raj csaknem 5 órán át tartott, ami pánikot váltott ki a közeli városok lakóiban, de személyi sérülés nem történt.
Harminckilenc családot ideiglenesen evakuáltak otthonukból, és május 21-én, ebédidőben még mindig érezhetőek voltak a kisebb rengések – jelentette az Al Jazeera.
„Ez az elmúlt 40 év legerősebb szeizmikus raja” – mondta Mauro Antonio Di Vito vulkanológus, az olasz Nemzeti Geofizikai és Vulkanológiai Intézet (INGV) Vezúv Obszervatóriumának igazgatója a hírcsatornának.
Kitörhet a Campi Flegrei?
A Campi Flegrei Európa legnagyobb aktív kalderája, és a vulkán annak jeleit mutatja, hogy kitörés felé kúszik. A kaldera egyfajta kráter, amely akkor képződik, amikor a vulkán teteje a kitörés során kiürülve a magmakamrába omlik. A Campi Flegrei utoljára 1538-ban tört ki; a robbanás előtti hónapokban a talaj megduzzadt és 20 méterrel megemelkedett, majd ismét alábbhagyott, ahogy a vulkán kidobta magmakészleteit.
A kaldera központja közelében fekvő Pozzuoli város alatti talaj az elmúlt 20 évben emelkedett – mondta Christopher Kilburn, a londoni University College vulkanológia és geofizikai veszélyforrások professzora a Live Science-nek adott decemberi interjújában. A szabálytalan szeizmikus mintázatok körülbelül 10 évvel ezelőtt kezdtek erősödni, és azóta is növekednek, mondta Kilburn.
Téves riasztás
Az 1970-es és 1980-as években a duzzanat és a szeizmikus aktivitás hasonló mintái, úgynevezett bradiszeizmikus válságok fordultak elő. Az INGV közleménye szerint 1982 és 1984 között Campi Flegrei területén a talaj havi 9 centiméter sebességgel emelkedett, és havonta több mint 1300 földrengést váltott ki.
„A legtöbbjük túl kicsi volt ahhoz, hogy érezni lehessen, de egyre nagyobbak lettek, amit a lakosság érezhetett, és riadalmat keltett” – mondta Kilburn. – „És akkor minden megállt.”
A talaj nem süllyedt vissza a válság előtti szintre az 1970-es és 1980-as években, ami azt jelenti, hogy minden egyes emelkedés tovább nyújtja a földkérget. „Minden válság ott kezdődik, ahol az előző véget ért” – mondta Kilburn.
Mi várható most?
A közlemény szerint a talaj jelenleg havi 2 cm sebességgel emelkedik, és ez a sebesség nem változott a múlt heti szeizmikus raj óta. Körülbelül 450 földrengést regisztráltak az elmúlt hónapban, szemben a 2024. áprilisi 1252 rengéssel – amelyek többsége 1-esnél gyengébb erősségű volt a CNN szerint. A Campi Flegrei felszínén mért hőmérséklet és szén-dioxid áramlás sem mutat jelentős változást az elmúlt hónapokhoz képest.
A duzzanat oka továbbra is tisztázatlan. „Van egy kis vita arról, hogy ez valóban a gáz felhalmozódása, a magma felhalmozódása, vagy a hidrotermális rendszer megzavarása””- mondta Kilburn. Bármi legyen is a pontos ok, „ha valamit elég sokáig feszítesz, az valahol eltörik.”
A múlt heti szeizmikus raj után Gaetano Manfredi, Nápoly polgármestere kijelentette, hogy a helyzet „ellenőrzés alatt áll”, és „nem áll fenn a kitörés veszélye” – jelentette az Al Jazeera.
A szakértők azt mondták a hírcsatornának, hogy a vulkán nem valószínű, hogy egyhamar kitör.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon