Víz alatti római kori építményt fedeztek fel Olaszország partjainál
A Colosseum és a Pantheon talán az ókori Róma legikonikusabb épületei közé tartozik, de Olaszország legendás fővárosának falain túl is számtalan felfedezni való van még.
Ezek közül azonban sokat nem a föld, hanem a víz alatt kell keresnünk. Most pedig a régészek egy hatalmas római kori építményt fedeztek fel a turisták által kedvelt Puglia partjainál.
Egy 2021-es kutatás során egy cipollino márványból készült oszlopot találtak az ország nyugati részén, Campo di Mare partjainál lévő vizekben. Ennek megtalálása rövidesen egy 50 méter átmérőjű, víz alá merült, kör alakú struktúra felfedezéséhez vezetett, derül ki az Indy100 beszámolójából.
A szakértők úgy vélik, hogy az építmény egykor egy nagy római villához tartozó pavilon volt
Az eddigi ásatások során két téglafalat azonosítottak, amelyek agyagrétegre épültek. A falak háromszög alakú téglákból épültek, amelyekhez kavicsot és habarcsot tartalmazó dupla réteg téglákat használtak.
Az itt alkalmazott módszer az akkori mérnöki munka fejlettségét mutatja, különösen a zord tengeri környezettel szembeni ellenálló képesség biztosítása során, jegyzi meg az Arkeonews.
És bár a tudósok még nem tudják meghatározni a pavilon építésének idejét, a felhasznált anyagok egy részében már találtak nyomokat azok korára vonatkozóan.
A csapat emellett rábukkant egy opus signinum nevű anyag nyomaira is. Ez a római beton egy formája, amely mészbe vagy agyagba cementált kavicsból, apró kődarabokból vagy cseréptöredékekből áll.
Az opus signinum volt a római házak burkolatának fő alkotóeleme a Kr. e. 1. században, Kr. u. 2. századra azonban felváltották a kis, formázott kő-, kerámia- vagy üveglapból álló mozaikok.
A Soprintendenza Archeologia Belle Arti Paesaggio Etruria Meridionale által közzétett közlemény szerint ezek az építészeti elemek arra utalnak, hogy a pavilon egy fényűző római villa része volt, amely valahol a közelben a homok alatt van eltemetve, és csak arra vár, hogy felfedezzék.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum