Rekonstruálták a fáraó arcát, akit 3500 évvel ezelőtt brutálisan meggyilkoltak
A tudósok rekonstruálták egy 3500 évvel ezelőtt brutálisan meggyilkolt ókori egyiptomi fáraó arcát, és így kiderült, hogyan érte a király végzete.
II. Szekenenré Ta-aa, becenevén „A bátor”, vagy fogságba esve, vagy a csatatéren lelte halálát 40 éves korában, amikor Kr. e. 1555-ben megpróbálta felszabadítani Egyiptomot a hükszoszoktól, számolt be a Daily Mail.
Az ausztráliai Flinders Egyetem csapata a király súlyosan károsodott koponyájának CT- és röntgenfelvételei alapján összerakta az arcát.
Szörnyű sorsra jutott fáraó
Az arc rekonstrukciója kimutatta, hogy valószínűleg az uralkodó agyát ért csapás vezetett a halálához.
A fáraó halálának módja, hogy fogságba esett-e vagy a csatatéren halt meg, azóta vita tárgyát képezi, hogy az 1800-as években megtalálták a maradványait.
Azt azonban tudni lehet, hogy több támadója mind különböző irányból rontott rá.
Arcát a koponyája alapján rekonstruálták, amelyet a régészek a thébai (a mai Luxor) nekropoliszon belül, a Dejr el-Bahari nevű sírkomplexumban találtak meg 1886-ban.
A maradványokat beszkennelték, majd feltöltötték egy számítógépre, az üres helyeket pedig egy másik, korábban digitalizált személy koponyájával töltötték ki.
A másik koponyát addig módosították, amíg az megegyezett a fáraóéval.
A csapat elsőnek megalkotta a király arcának digitális profilját, és a bőrszínt hasonlóvá tette ahhoz, ami az ókori egyiptomiaknál szokásos volt, ez azonban „nem feltétlenül tükrözi a bőr valódi színét”, olvasható a tanulmányban.
Ezután ellátták digitális sebhelyekkel, hogy pontosan lássák, milyen sérüléseket okoztak a fegyverek a királyon.
Következő lépésként digitális koponyákat használtak, hogy lássák, milyen fejsze ölhette meg a királyt, és ekkor derült ki, hogy a legnagyobb seb az agyába hatolt.
A fegyver az agy sinus sagittalis superior nevű részébe fúródott, ami nem meglepő módon szinte azonnali halálhoz vezetett.
Gaston Maspero francia egyiptológus 1886-ban több száz koporsó és múmia között fedezte fel a bátor fáraót.
Maspero megállapította, hogy az uralkodó karcsú volt, kis termetű, hosszúkás fejjel és a mumifikált testen maradt nyomok alapján fekete göndör hajjal.
A fáraó Egyiptom déli, thébai régiója felett uralkodott Kr. e. 1560-1555 körül, a XVII. dinasztia idején.
Ebben az időben Alsó- és Közép-Egyiptomot a hükszoszok tartották megszállás alatt, akik a Nílus-deltában fekvő Avarisz városából uralkodtak.
Ta-aa két fáraót is nemzett: Kamószét, közvetlen utódját, és I. Jahmeszt, aki az anyja által betöltött régensséget követően uralkodott.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van